På et pressemøde fortæller den amerikanske vicestatsadvokat, Todd Blanche, at flere millioner side fra de omdiskuterede Epstein-filer bliver offentliggjort.

Det skriver flere internationale medier - herunder Sky News og NBC News.

Sammenlagt er der tale om mere end tre millioner yderligere dokumenter, som er relateret til den dømte sexforbryder Jeffrey Epstein udover 2000 videoer og 180.000 billeder, siger Blanche.

Offentliggørelsen kommer efter flere ugers kritik af det amerikanske justitsministerium for ikke at have overholdt den deadline for offentliggørelsen af alle filerne relateret til sexforbryderen.

I de allerede udgivne dokumenter flød det over med billeder af prominente navne, mens dokumenter også har vist, at Donald Trump flere gange rejste med Epsteins privatfly.

På billederne sås blandt andre Michael Jackson, Kevin Spacey og Bill Clinton.

Især sidstnævnte har vakt opsigt med sin optræden i filerne, og den tidligere præsident har afvist at komme med vidneudsagn i Repræsentanternes Hus' undersøgelser af Epstein-sagen.