Det er "uacceptabelt", at Ungarns premierminister, Viktor Orbán, blokerer for et lån på 90 milliarder euro til Ukraine.
Det siger statsminister Mette Frederiksen (S) på vej ind til EU-topmødet i Bruxelles torsdag.
- Beskeden til Ungarn er selvfølgelig, at vi har en aftale om at levere et lån til Ukraine, så de kan køre krigen videre og dermed beskytte ikke alene sig selv, men Europa.
- Det er uacceptabelt, at Ungarn blokerer Europa fra at gøre det, der skal til for at passe på Europa, siger Mette Frederiksen.
På vej ind til topmødet fastslog Orbán, at han ikke kommer til at overholde aftalen om Ukraine-lånet fra EU-topmødet i december, så længe Ukraine ikke har sørget for, at russisk olie flyder igennem Druzhba-rørledningen til Ungarn.
- Vi ønsker at få vores olie, som er blokeret af ukrainerne. Vi vil ikke støtte nogen løsning til gavn for Ukraine, så længe ungarerne ikke kan få den olie, som tilhører os, sagde Viktor Orbán.
Dermed er der ikke mange forhåbninger om en løsning på torsdagens topmøde.
Her ventes Orbán at få kritik fra flere EU-landes ledere, fordi han selv sagde ja til lånet på EU-topmødet i december sidste år.
Det skete endda med den betingelse, at Ungarn ikke hænger på lånet, hvis Ukraine ikke kan betale det tilbage.
Samme undtagelse fik Slovakiet og Tjekkiet på mødet. Dermed er det de øvrige 24 EU-lande - heriblandt Danmark - der må betale pengene tilbage, hvis Ukraine ikke kan.
Men det har ikke været nok til at overbevise Orbán, der mener, at Ukraine bevidst tilbageholder russisk olie til Ungarn.
Det afviser Ukraine, som fastholder, at det vil tage omkring seks uger at reparere Druzhba-rørledningen efter russiske angreb.
De ukrainske udmeldinger er dog ikke nok til at overbevise Orbán:
- Olien skal ankomme til Ungarn. Alt andet er søforklaringer (fairy tales, red.).
- Ukraine må forstå, at det er eksistentielt for Ungarn. Det er ikke politik. Det er ungarske husholdninger, som vil gå fallit, hvis olien ikke ankommer. Zelenskyj må forstå, at det ikke er et spil, siger Orbán.
Viktor Orbán er i øjeblikket ude i en svær valgkamp, der varer frem til 12. april. Derfor tror få i Bruxelles på, at han vil give sig, før der igen er åbnet for olien.
I et forsøg på at løse konflikten har EU sendt tekniske eksperter til Ukraine for at undersøge rørledningen og hjælpe med udbedringen. Men der er endnu ikke meldinger om, hvornår olien igen kan flyde igennem rørledningen.
- Vil det være en god idé at reparere rørledningen? Det er et anliggende for Ukraine. Men jeg ser det som en stråmand. Ungarn er imod Ukraine, og når de er det, så modarbejder de også resten af Europa.
- Det har ikke noget at gøre med den her rørledning. Den er alene en stedfortræderdiskussion, siger Mette Frederiksen.
De øvrige EU-lande har gjort klar til at udbetale lånet. Men det sidste skridt kræver et ja fra Ungarn.
Derfor kan Ukraine blive nødt til at klare sig med mindre udbetalinger fra blandt andet Den Internationale Valutafond IMF og Japan, indtil EU-lånet på et tidspunkt kan komme til udbetaling.
/ritzau/
