Snart kan det måske komme til at koste penge at bruge Facebook og Instagram.
I hvert fald for britiske brugere af de to sociale medieplatforme. Det melder Meta, der står bag de to platforme, nu ud.
Det skriver det britiske medie The Guardian.
Overvejelsen kommer i kølvandet på en retssag om målrettede annoncer på Facebook, som fredag endte i et forlig. Meta fortæller derudover til The Guardian, at de efter retssagen ikke længere vil målrette annoncer til britiske borgere.
På den anden side af forliget overvejer tech-virksomheden nu, at opkræve betaling fra sine brugere i Storbritannien, hvis de ønsker en annoncefri udgave af de to platforme.
I retssagen, der blev indledt af den britiske borger Tanya O'Carroll tilbage i 2022, var tech-giganten under anklage for at have brudt den britiske datalovgivning.
Det skulle den angiveligt have gjort ved ikke at respektere hendes ret til at kræve, at Facebook stoppede med at indsamle og bearbejde data fra hende med henblik på at målrette annoncer til hende.
»Forliget repræsenterer ikke bare en sejr for mig, men for alle, der værdsætter deres grundlæggende ret til privatliv,« lød det fra Tanya O'Carroll ovenpå forliget.
Retssagen forventes at danne præcedens i forhold til målrettede annoncer på sociale medieplatforme for millioner af briter.
