Melania Trump vækker opsigt: Dukker heller ikke op
Førstedamen er langt fra den eneste, der melder afbud til den vigtige begivenhed i næste uge.

Førstedamen er langt fra den eneste, der melder afbud til den vigtige begivenhed i næste uge.

USAs præsident, Donald Trump, forsøger at genvinde vælgernes gunst forud for det skæbnesvangre midtvejsvalg i november.
Lige nu ser det svært ud for hans republikanske parti. Opbakningen til præsidenten historisk lav, og nu vækker et afbud fra hans førstedame stor opsigt.
Melania Trump deltager nemlig ikke, når det republikanske parti om lidt mødes til en storslået sammenkomst, der skal vende partiets dårlige stime.
Det oplyser Det Hvide Hus til mediet Independent.
Den 9. og 10. september dukker både Donald Trump og vicepræsident, JD Vance, ellers op til mødet i Dallas, Texas, hvor 109 forskellige talere skal sætte retningen for partiet forud for midtvejsvalget i starten af november.
Men i det republikanske parti er der ugler i mosen. Mindst 45 af parties statslige og nationale valgte har i forvejen meldt afbud til den ellers vigtige begivenhed.

Udeblivelser, der blandt andet forklares med 'forudgående forpligtelser' såsom at deltage i bryllupper, besøge universiteter med deres teenage-døtre og tage på duejagt.
Sådan har flere fortalt til mediet Politico, hvor det fra andre lød, at deres tid ville være bedre brugt på at føre valgkamp i deres egne valgkredse, eller at de ikke ønskede at betale de godt 160.000 kroner, som en plads til arrangementet koster.
Og nu er det så præsidentens egen hustru, der ikke kan deltage. Det Hvide Hus giver dog ingen yderligere oplysninger om, hvorfor Melania Trump ikke møder op.