Medie: Xi Jinping med opsigtsvækkende melding om Putin
Det er en af de mest direkte vurderinger fra den kinesiske præsident om krigen i Ukraine.

Det er en af de mest direkte vurderinger fra den kinesiske præsident om krigen i Ukraine.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, har ved flere lejligheder kaldt krigen i Ukraine en eksistentiel kamp for Ruslands overlevelse og en kamp mod vestlig udvidelse østpå.
Alligevel kan Putin ende med at komme til at fortryde krigen.
Det skal Kinas præsident, Xi Jinping, angiveligt have fortalt til Donald Trump under den amerikanske præsidents besøg i Kina, skriver Financial Times, der har talt med flere kilder i den amerikanske delegation i Kina.
Ifølge kilderne er Xis kommentar en af de mest direkte og vidtrækkende, han har leveret om Putins krig i Ukraine.
Den tidligere amerikanske præsident Joe Biden skulle også have haft diskussioner med Xi Jinping om krigen i Ukraine, men her ville Xi Jinping ikke fortælle, hvad han mente om Putin i forhold til krigen, lyder det fra kilderne.
Xi Jinpings vurdering kommer desuden i forbindelse med, at Putin aflægger Kina et besøg i denne uge for at diskutere en lang række emner - herunder en gasledning mellem de to lande.
Hverken Det Hvide Hus eller den kinesiske regering har kommenteret Xi Jinpings eventuelle udtalelser.