Medie: Vrede hos allieret fik Trump til at droppe sin store mission
Et telefonopkald var ikke nok til at løse problemet – og så måtte Trump droppe 'Project Freedom', lyder det fra NBC News.

Et telefonopkald var ikke nok til at løse problemet – og så måtte Trump droppe 'Project Freedom', lyder det fra NBC News.

Det var en storstilet plan fra Donald Trumps side.
Men pludselig foretog den amerikanske præsident en overraskende kovending. Nu kommer forklaringen:
Ifølge NBC News var det pres fra Saudi-Arabien, som fik Trump til at sætte 'Project Freedom' på pause natten til onsdag dansk tid.
Efter mindre end to døgn.
Mandag begyndte USA ellers at eskortere handelsskibe gennem Hormuzstrædet for på den måde at bryde den iranske blokade af den ekstremt vigtige søhandelsrute.
Men ifølge NBC News skabte 'Project Freedom' så meget vrede i Saudi-Arabien – der er en nær og vigtig allieret af USA i Mellemøsten – at landet suspenderede det amerikanske militærs mulighed for at bruge sine baser og luftrum til at udføre operationen.
NBC News har oplysningen fra to amerikanske embedsmænd, der udtaler sig under dække af anonymitet.
Ifølge det amerikanske medie løste et opkald mellem Trump og den saudiske kronprins Mohammed bin Salman ikke problemet.
Det tvang angiveligt Trump til at sætte 'Project Freedom' på pause for at genoprette det amerikanske militærs adgang til de for USA-kritiske baser i Saudi-Arabien og luftrummet over landet.
Ifølge Axios mener Trump-administrationen nu, at man er tæt på at kunne indgå en aftale med Iran om en erklæring, der skal sætte en stopper for krigen og sætte rammerne for mere detaljerede atomforhandlinger.
Du kan følge udviklingen i konflikten i Mellemøsten, og hvad der ellers sker på den internationale scene i vores liveblog, som du finder lige HER.