I 2013 blev det kendt, at den amerikanske efterretningstjeneste havde aflyttet Tysklands tidligere kansler, Angela Merkels, mobiltelefon.
Aflytningsskandalen kastede dengang de to lande ud i en diplomatisk krise.
Nu viser det sig, at aflytningen også gik den anden vej, skriver Bild.
Tyskerne skulle tilsyneladende også have haft ørene åbne for den daværende amerikanske præsident Barack Obama.
Sådan lyder det fra avisen Zeits viceredaktør Holger Stark i podcasten med Bilds viceredaktør Paul Ronzheimer.
I sin nye bog 'The Grown Country' afslører Stark, at den føderale efterretningstjeneste (BND) aflyttede verdens mest magtfulde mand – og holdt kansleren uvidende om det.
»BND er en tjeneste, som aldrig har været 100 procent kontrollerbar,« siger Stark i podcasten.
Han hævder, at tjenesten aflyttede uden tilladelse:
»Tjenesten aflyttede den amerikanske ledelse, og især den daværende amerikanske præsident Barack Obama, når som helst den kunne,« siger han.
Selvom den tyske efterretningstjeneste ikke var i stand til at 'bryde helt ind i den amerikanske regerings sikre kommunikationsnetværk', brugte man særligt Obamas flyvninger i præsidentflyet Air Force One til deres aflytningsoperationer – da opkald fra luften er sværere at kryptere.
Fra flyet tog Obama ofte imod opkald fra andre statsoverhoveder eller folk fra sit kabinet.
Udover Barack Obama aflyttede BND også den daværende amerikanske udenrigsminister Hillary Clinton og amerikansk militærpersonale, fortæller journalisten.
BND og den tyske kanslers kontor nægter at kommentere på historien efter princippet om, at man ikke kommenterer på efterretningsarbejde.

