Medie: Omfanget af GPS-jamming i Hormuzstrædet steg voldsomt i nat
Ét afgørende spørgsmål mangler fortsat at blive besvaret.

Ét afgørende spørgsmål mangler fortsat at blive besvaret.

Natten til tirsdag steg omfanget af GPS-jamming – eller bevidste forstyrrelser af satellitbaserede navigationsværktøjer – markant i Hormuzstrædet.
Det skriver Sky News' Osint-redaktør, Adam Parker.
Osint er en forkortelse for 'open source intelligence' – efterretninger fra åbne kilder.
På X har OSINTtechnical lagt optagelser op fra skibssporingssiden MarineTraffic, som viser, at mange skibe samlede sig på et meget lille område – hvorefter adskillige af dem pludselig forsvandt fra radaren.
Men ét spørgsmål er fortsat ubesvaret:
Hvem står bag jammingen?
Ifølge Adam Parker peger pilen umiddelbart på Iran.
Men USA kunne også stå bag, tilføjer han.
For nu, hvor USA er begyndt at eskortere handelsskibe gennem Hormuzstrædet med missionen 'Project Freedom', kan det være i amerikanernes interesse at skjule de pågældende skibes reelle placering.
Eskorten er således ikke helt ufarlig, idet Irans blokade af Hormuzstrædet skal brydes for at få skibene sikkert gennem den ekstremt vigtige søhandelsrute.
Iran anklager USA for at bryde våbenhvilen og bringe sikkerheden i Hormuzstrædet i fare med 'Project Freedom'.
Samme dag, som USA begyndte at eskortere skibe gennem Hormuzstrædet, blev De Forenede Arabiske Emirater ramt af en række missil- og droneangreb, som Iran beskyldes for at stå bag.
Det har ført til spekulationer om, hvorvidt den i forvejen skrøbelige våbenhvile, kan holde.
Du kan følge udviklingen i krisen i Mellemøsten i vores liveblog, som du finder lige HER.