Natos generalsekretær, Mark Rutte, siger onsdag før et Nato-udenrigsministermøde i Bruxelles, at han er tilfreds med den måde, som fredsforhandlingerne i Ukraine-Rusland-krigen skrider frem på.

- Det er godt, at fredsforhandlingerne er i gang, men vi skal sørge for, at Ukraine er i den stærkest mulige position, siger Mark Rutte på et pressemøde.

- Den bedste måde at lægge pres på Rusland på er ved at sørge for, at våbnene fortsætter med at strømme ind i Ukraine, samtidig med at sanktionerne (mod Rusland, red.) fortsætter, siger han.

USA's præsident Donald Trumps særlige udsending Steve Witkoff landede tirsdag i Moskva for at tale med Ruslands præsident, Vladimir Putin.

Steve Witkoff har forladt Rusland igen og er fløjet hjemad mod USA.

- Jeg vil ikke kommentere hvert eneste skridt. Men det i går var vigtigt, siger Mark Rutte.

Mark Rutte siger, at han er meget tilfreds med den måde, som USA informerer resten af Nato-landene på om fredsforhandlingerne.

Natos generalsekretær bliver spurgt til, hvad han mener om, at USA's udenrigsminister, Marco Rubio, ikke kommer til at deltage i mødet onsdag.

Ifølge Wall Street Journal er det første gang siden 1999, at en amerikansk udenrigsminister ikke er til stede ved et af de ordinære halvårlige udenrigsministermøder i den vestlige forsvarsalliance.

USA sender en stedfortræder for Rubio, og det er ifølge Mark Rutte helt okay.

- Jeg finder det helt i orden, at han (Mark Rubio, red.) ikke er her, siger Nato-chefen.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) repræsenterer Danmark ved mødet i Bruxelles.

/ritzau/