Det har været et samtaleemne verden over, at Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, søndag blev skubbet i ansigtet af sin kone, Brigitte, netop som parret var på vej ud af et fly i Vietnam.

Også USAs præsident, Donald Trump, har bemærket episoden – og han kommer nu med et ægteskabeligt råd til Macron.

Da Trump og Elon Musk holdt pressemøde i Det Hvide Hus i forbindelse med, at Tesla-milliardæren har meldt ud, at han stopper sit politiske arbejde for Trump-administrationen, blev præsidenten spurgt til episoden af Fox News.

»Sørg for, at døren forbliver lukket,« lød Trumps svar, som fik store dele af de forsamlede i Det Ovale Kontor til at le.

Det var netop som flydøren gik op og Macron skulle modtages i Vietnams hovedstad, Hanoi, i forbindelse med et officielt besøg, at man på videooptagelser kan se hustruen Brigitte skubbe ham i ansigtet.

Du kan se episoden – som Donald Trump havde flere kommentarer til – herunder.

»Det var ikke godt«, tilføjede Trump om den usædvanlige episode i Hanoi.

Han fortalte, at han har talt med Emmanuel Macron, efter at videoen, som du kan se ovenfor, er gået verden rundt.

»Han (Macron, red.) har det fint. De har det fint. De er to rigtig gode mennesker. Jeg kender ham rigtig godt, og jeg ved ikke, hvad det handlede om«, lød det fra Trump, som så ud til at vælge sine ord med omhu.

Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, har selv kommenteret episoden. Det kan du læse mere om HER.

Også en kropssprogsekspert har vurderet det højest usædvanlige optrin. Hendes dom finder du HER.