Kongressen i USA godkender finansiering og stopper delvis nedlukning
Selvom den delvise nedlukning af USA's regering stopper, er den politiske strid, som startede det, ikke løst.
Selvom den delvise nedlukning af USA's regering stopper, er den politiske strid, som startede det, ikke løst.
Kongressen i USA har torsdag godkendt en finansiering for størstedelen af ministeriet for indenrigssikkerhed.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Forslaget er allerede blevet vedtaget i Senatet, der er det ene af Kongressens to kamre, og torsdag nåede forslaget også igennem Repræsentanternes Hus.
Herefter er det sidste skridt blot en underskrift fra USA's præsident, Donald Trump, og dermed står den delvise nedlukning af regeringen til at ophøre.
Forslaget indeholder dog ikke midler til landets immigrations- og grænsekontrol, skriver AFP.
Dermed er den politiske strid, som udløste nedlukningen, stadig uafklaret.
USA's ministerium for indenrigssikkerhed har siden februar været ramt af en delvis nedlukning, eftersom politikerne i Kongressen ikke har kunnet finde fælles fodslag om en ny bevilling til ministeriet.
Demokraterne har nægtet at stemme for en ny bevilling til ministeriet, før der sker omfattende ændringer i den måde, immigrationsmyndigheden ICE arbejder på.
ICE hører ligesom blandt andet transportmyndigheden TSA ind under ministeriet.
Den delvise nedlukning har blandt andet betydet, at amerikanske lufthavnsbetjente i en periode har måttet gå på arbejde uden at få løn.
Donald Trump har gennem et dekret tidligere afsat penge til midlertidigt at betale lufthavnsbetjentenes løn, men Det Hvide Hus advarede denne uge Kongressen om, at pengene er ved at slippe op.
Den manglende løn til lufthavnsbetjentene har ført til opsigelser, lange køer i sikkerhedskontrollerne i lufthavnene og aflyste flyafgange.
Ifølge TSA har 500 lufthavnsbetjente sagt op siden midten af februar.
Mangel på betjente fik USA's præsident, Donald Trump, til mandag at indsætte betjente fra immigrationsmyndigheden ICE i lufthavnene.
/ritzau/