Tidligere tirsdag opstod der en paniksituation på Kuben skole i Oslo, da flere personer begyndte at løbe fra stedet. 

Her er én person blevet såret efter en knivepisode på den videregående uddannelse. 

Ifølge Dagbladet havde politiet modtaget flere nødopkald fra området, da de rykkede ud med et større redningshold.

Det bekræfter indsatsleder ved norsk politi, Eirik Sannes, til mediet.

»Offeret var ved bevidsthed, men blev beskrevet som alvorligt kvæstet, da han blev kørt til lægebehandling,« skriver lederen til Dagbladet. 

Helt præcist modtog politiet anmeldelsen klokken 12.12, og allerede fem minutter senere blev en formodet gerningsperson anholdt. 

Både offeret og den formodede gerningsperson er elever på skolen. 

Dagbladet har talt med vidner, der fortæller at der angiveligt opstod en konfrontation mellem de to personer, og derefter startede paniske minutter, hvor flere forlod skolen. 

Indsatslederen oplyser til mediet, at politiet arbejder med flere hypoteser for motivet, men at man ikke ønsker at dele det med offentligheden på nuværende tidspunkt. 

Der er ingen meldinger om yderligere tilskadekomne.