Mandag blev det besluttet, at Israel vil genbesætte Gaza.
Jotam Confino, der er B.T.s mellemøstkorrespondent, beretter om en israelsk befolkning, der ikke længere abonnerer på den retning, regeringen sætter.
Derfor møder de nye planer om at genbesætte Gaza allerede stor modstand fra befolkningen og særligt landets hær:
»Der er mange soldater, der ikke vil være en del af endnu en besættelse,« siger han og tilføjer:
»Man skal huske på, at hovedparten af soldaterne i hæren er almindelige mennesker med job ved siden af, og koner og børn derhjemme. Disse mennesker mener også, at krigen er meningsløs.«
Men det er ikke kun i hæren, at frustrationen buldrer.
Mellemøstkorrespondenten lægger især mærke til den spirende utilfredshed i samfundet, der især er rettet mod landets øverste leder, premierminister Benjamin Netanyahu.
»Jeg ser en befolkning, der er udmattet. Krigen har stået på i 18-19 måneder, og størstedelen af borgerne i Israel har ikke længere tiltro til Benjamin Netanyahu.«
»Dét har fået korthuset til at vælte for mange israelere, og med de nye planer om genbesættelse af Gaza, kommer der til at blive skabt intern splid i samfundet.«
Landets premierminister udtaler, at genbesættelsen har to formål; det første er en udslettelse af Hamas, den anden er at bringe de 59 gidsler tilbage, der lige nu er i Hamas' varetægt.
Men hér er mellemøstkorrespondenten uenig med genbesættelsens reelle formål:
»Flere har indset, at premierministeren vil krigen for krigens skyld. Det handler ikke længere om at tilbagebringe gidsler, men derimod at udslette Hamas for enhver pris,« siger Jotam Confino.
»Det er åbenbart vigtigere end at indgå et kompromis.«
Hamas har reageret på planen om en genbesættelse, og ifølge BBC meddeler Hamas, at beslutningen kommer til at ødelægge potentielle fredsforhandlinger.
