Israel øger militært beredskab før årsdag for 7. oktober-angreb
Forsvarsminister siger, at Israel har efterretninger om intention om angreb, og kommer med advarsel til Gaza.

Forsvarsminister siger, at Israel har efterretninger om intention om angreb, og kommer med advarsel til Gaza.

Israels forsvarsminister, Israel Katz, sætter militæret i højt beredskab dagen inden treårsdagen for den militante gruppe Hamas' angreb den 7. oktober 2023.
Det skriver nyhedsbureauet AFP tirsdag.
Han advarer om, at borgere i Gaza vil komme til at "betale dyrt", hvis israelske styrker bliver angrebet.
Forsvarsministerkontoret siger, at ordren om forhøjet beredskab kommer "i lyset af efterretninger om Hamas' intentioner om at udføre angreb og terroroperationer mod vores styrker i Gaza den dag".
De påståede efterretninger er ikke blevet uafhængigt bekræftet.
- Hvis - Gud forbyde det - vores styrker bliver gjort fortræd, så vil det være Hamas og Gazas folk, der betaler en dyr pris - ud over alle proportioner, står der i en erklæring.
Angrebet den 7. oktober 2023 kom som en overraskelse for Israel.
Militante palæstinensere fra Hamas og andre grupper trængte ind i Israel fra Gaza og angreb kibbutzer, militærbaser og en musikfestival.
Over 1200 blev dræbt, og 251 personer blev taget som gidsler.
Spørgsmålet om, hvordan det kunne ske, og hvorfor Israels militær og sikkerhedsapparat ikke var forberedt, er et stort emne, før landet går til valg den 27. oktober i år.
Her peger målinger på et tæt løb mellem premierminister Benjamin Netanyahus blok og de partier, der støtter udfordreren Gadi Eisenkot.
Som modsvar på Hamas-angrebet satte Israel en stor militæroffensiv i gang. Omkring 74.000 mennesker er blevet dræbt under offensiven ifølge Gazas sundhedsministerium.
Store dele af Gazastriben er blevet lagt i ruiner. Siden en våbenhvile blev erklæret i oktober sidste år, er over 1400 blevet dræbt i Gaza ifølge ministeriet. Det skriver AFP.
Israel vurderes nu at kontrollere omkring to tredjedele af Gaza, og der er begrænset fremdrift i USA's præsident Donald Trumps fredsplan for området.
Planens første fase resulterede i en våbenhvile, og at de sidste gidsler blev frigivet. Imens løslod Israel hundredvis af palæstinensiske fanger.
Men flere andre mål - såsom afvæbning af Hamas, israelsk tilbagetrækning og en genopbygning af Gaza - lader ikke umiddelbart til at være inden for rækkevidde, skriver nyhedsbureauet Reuters.
RITZAU