Iran vil hjælpe Rusland med at sælge gas til nabolande
Vladimir Putin har haft besøg af Irans sikkerhedschef, hvor de har drøftet etableringen af en gasledning.

Vladimir Putin har haft besøg af Irans sikkerhedschef, hvor de har drøftet etableringen af en gasledning.

Iran har torsdag haft samtaler med Rusland om at etablere en rørledning, der skal forsyne Iran med gas.
En fremtidig rørledning vil samtidig hjælpe Rusland med at fremme salget af russisk gas til Irans nabolande.
Det siger Irans sikkerhedschef, Mohsen Rezaei, til iransk stats-tv efter et møde med Ruslands præsident, Vladimir Putin, i den russiske hovedstad, Moskva, ifølge nyhedsbureauet AFP.
- Under mødet med Vladimir Putin blev der ført samtaler om anlæggelsen af en gasledning fra Rusland til Iran, siger Rezaei.
Iran er en stor producent af naturgas, men landet har længe været ramt af mangel på gas, der er afgørende for opvarmning.
Gasmanglen er blevet forværret, efter at USA og Israel i slutningen af februar indledte en krig i Iran. Flere angreb har ifølge Iran været målrettet iransk energiinfrastruktur.
Rusland, der råder over store mængder gas, er blevet mødt med restriktioner af blandt andre EU efter den russiske invasion af Ukraine i februar 2022.
Fra 2027 har EU besluttet, at det skal være helt slut med køb af russisk gas.
Iran og Rusland er strategiske partnere på en række områder. Iran har ifølge mediet The Washington Post og andre medier leveret droner til det russiske militær i krigen mod Ukraine.
Unavngivne amerikanske embedsmænd har beskyldt Rusland for at dele efterretninger med Iran, efter at USA og Israel indledte de første angreb i Iran den 28. februar.
USA's præsident, Donald Trump, har som begrundelse for at indlede krigen sagt, at han ikke vil tillade, at Iran udvikler et atomvåben.
Iran har ifølge Mohsen Rezaei fremlagt syv betingelser for USA, hvis forhandlinger om at afslutte konflikten skal genoptages. Det siger sikkerhedschefen ifølge nyhedsbureauet Reuters torsdag.
- Så længe de ikke opfylder vores syv betingelser, vil vi hverken åbne Hormuzstrædet eller indlede forhandlinger, siger Rezaei.
Iran kræver blandt andet, at USA ophæver en række sanktioner mod Iran, frigiver indefrosne iranske midler og betaler krigserstatning, skriver Reuters.
RITZAU