Humanitær katastrofe truer i besat ukrainsk by ved fronten: 'Spiser græs for at overleve'
Befolkningen i Olesjky er så fortvivlede, at de går langs minerede landeveje for at slippe væk.

Befolkningen i Olesjky er så fortvivlede, at de går langs minerede landeveje for at slippe væk.

De er fanget, og de sulter.
Nogle spiser græs for at overleve, mens andre gennemsøger ødelagte kældre for at finde noget, der kan spises.
Livet i den russisk-besatte by Olesjky er gået fra slemt til værre de seneste måneder.
Det engelsksprogede nyhedsmedie The Kyiv Independent beskriver rædselsvækkende scener fra byen, hvor den russiske besættelse ifølge mediet er blevet til et fængsel.
Det har ikke skortet på rædselshistorier fra Ukraine i de fire et halvt år, den russiske angrebskrig har varet.
Men en gang imellem dukker der beretninger op, som selv i den uendelige strøm af nød, død og elendighed skiller sig ud.
Sådan er det med situationen i den russisk-besatte by Olesjky i Kherson Oblast i den sydlige del af Ukraine.
I foråret var det en by, man næsten ikke kunne komme ind i eller ud af.
Nu er den blevet et fængsel, hvor mennesker sulter, mangler medicin og risikerer livet, hvis de forsøger at flygte.
Byen ligger på den russisk-besatte venstre bred af Dnepr, omkring otte kilometer sydøst for Kherson.
Olesjky er besat af russerne, mens Kherson på den modsatte side af floden er under ukrainsk kontrol.
Byen og området omkring den er derfor en del af fronten.
Og det kan i den grad mærkes i byen, som før krigen husede omkring 24.000 beboere.
Nu er der omkring 2000 personer tilbage – heraf cirka 50 børn.
Situationen er ifølge Kyiv Independent gået fra »alarmerende« til et »helvede,« og befolkningen står over for en eskalerende humanitær krise.
Der har længe været knaphed på mad i byen butikker, og de seneste måneder er fødevaresituationen blevet markant forværret.
Hjælpeorganisationer forsøger at få forsyninger ind i byen, men deres biler bliver hele tiden angrebet af russiske droner eller beskudt med artilleri.
Det gør det umuligt at få livsvigtige forsyninger med mad og medicin ind til byen.
»Der er absolut intet kød, mel, olie, smør, færdigbagt brød og andre basisprodukter i byen,« siger en beboer i byen til The Kyiv Independent.
»Pludselig stoppede brødleverancerne. Jeg drikker te med honning. Det er alt.«
Den sidste leverance af mad var 26. maj. I begyndelsen af juni var der endnu et forsøg på at få forsyninger ind, men transporten blev ramt af russiske droner, og to chauffører blev dræbt.
Folk i byen er efterhånden så desperate, at de går langs minerede veje i flere timer for at komme væk.
»Disse mennesker skal reddes, sagde Ukraines menneskerettighedsombudsmand, Dmytro Lubinets, forleden.