Den militante palæstinensiske gruppe Hamas har fundet endnu et lig af et israelsk gidsel i Gazastriben.

Det vil blive overdraget til Røde Kors senere søndag, "hvis forholdene tillader det", meddeler gruppen ifølge nyhedsbureauet AFP.

Begge sider beskylder hinanden for at bryde den våbenhvile, der trådte i kraft i sidste uge.

Det vil i så fald være det 13. lig af et gidsel, som Hamas sender tilbage til Israel via Røde Kors.

Tidligere søndag oplyste det palæstinensiske sundhedsministerium ifølge Reuters, at 15 lig af palæstinensere fra israelske fængsler er blevet overdraget til myndighederne i Gaza.

Dermed er i alt 150 lig blevet returneret til Gaza ifølge ministeriet.

En våbenhvile mellem Israel og Hamas trådte i kraft fredag i sidste uge i Gaza. Ifølge den skal Israel og Hamas udveksle både levende og døde gidsler og fanger.

Israel skal ifølge Reuters overdrage 15 palæstinensiske lig for hver afdød israeler, der bliver returneret.

Lørdag aften modtog Israels militær, hvad der formodes at være ligene af endnu to israelske gidsler.

Den militante palæstinensiske bevægelse Hamas overdrog ligene til Røde Kors, der efterfølgende har overdraget dem til Israels militær.

Indtil videre har Hamas frigivet 20 gidsler, der stadig er i live efter to års fangenskab i Gazastriben. Derudover drejer det sig om 28 døde israelske gidsler.

Israel presser på for at få resten af ligene udleveret.

Hamas har sagt, at gruppen har tekniske problemer, og at den mangler tungt graveudstyr for at kunne finde frem til de dræbte gidsler i det bombede Gaza.

Problemet har kastet en skygge over våbenhvileaftalen. Den er første fase i en plan bestående af 20 punkter, der skal føre til krigens afslutning.

Tyrkiets udenrigsminister, Hakan Fidan, sagde på et pressemøde fredag, at det israelske pres på Hamas var bekymrende.

- Vil Israel bruge Hamas' manglende evne til at finde ligene under murbrokkerne som en undskyldning og bryde våbenhvilen? Der er bekymring i det internationale samfund over det, sagde ministeren ifølge Reuters.

Tyrkiet, der har mæglet mellem Hamas og Israel, har sendt specialister inden for katastrofehjælp til Gaza for at hjælpe med at finde ligene af de afdøde gidsler.

/ritzau/