Blandt de mange møder mellem den danske statsminister samt kongeparret torsdag vækker særligt ét enorm frustration og skuffelse.

For Danmark har ved mødet ikke bare hjulpet et brutalt regime, de har også hjulpet Vladimir Putin og Rusland, lyder kritikken.

Billederne fra Amalienborg Slotsplads er gået viralt i det lille kaukasiske land Georgien.

Her ser man det georgiske regimes premierminister, Irakli Kobakhidze, komme gående på en rød løber.

Bag ham er medlemmer af Garderhusar-regimentet på heste.

Irakli Kobakhidze ser man gå hen til det ventende danske kongepar, hvor han stopper op, hilser og får taget et billede.

I Georgien har oppositionen, som vil nærme sig EU og Vesten, kæmpet mod regeringsstyrker i over et år.
I Georgien har oppositionen, som vil nærme sig EU og Vesten, kæmpet mod regeringsstyrker i over et år. David Mdzinarishvili/EPA/Ritzau Scanpix

Videoen bliver lige nu delt flittigt i Georgien. Men ikke fordi, mange i landet er glade for det, de ser.

I stedet er man voldsomt frustreret og skuffet. Over Danmark.

Det fremgår af flere opslag på sociale medier. Og det samme fortæller Marika Mikiashvili til B.T.

Hun er en fremtrædende skikkelse i Georgiens opposition.

Kong Frederik og dronning Mary med det georgiske regimes premierminister, Irakli Kobakhidze. Netop det billede møder nu kritik.
Kong Frederik og dronning Mary med det georgiske regimes premierminister, Irakli Kobakhidze. Netop det billede møder nu kritik. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

»Jeg vil gerne starte med at sige, at mange i Georgien altid har set Danmark som en stor støtte i kampen mod regimet og deres forsøg på at overtage magten,« siger Marika Mikiashvili.

Her taler hun om det parlamentsvalg, der fandt sted sidste år. 

Her vandt det russisk- og Putin-venlige parti Georgien Drøm. Men valget blev stærkt kritiseret fra vestlig side.

Oppositionspolitikere blev fængslet, selve valghandlingen var kritisabel og lovlige demonstrationer blev mødt med voldsom kraft.

Siden valget sidste år i Georgien har der dagligt været demonstrationer mod regeringen, der beskyldes for at være en marionet for Rusland og Vladimir Putin.
Siden valget sidste år i Georgien har der dagligt været demonstrationer mod regeringen, der beskyldes for at være en marionet for Rusland og Vladimir Putin. Giorgi Arjevanidze/AFP/Ritzau Scanpix

Oppositionen i Georgien, som ønsker at komme tættere på EU og Vesten og længere væk fra Rusland og Putin, har aldrig anerkendt valget eller regeringen.

Og fra flere vestlige lande har støtten til Georgiens opposition været stålfast. Ikke mindst fra Danmark.

»Folk er meget skuffede og overraskede over at se den danske regering og de danske royale tage imod regimets illegitime premierminister,« siger Marika Mikiashvili.

Siden valget sidste år har et af oppositionens våben mod regeringen været daglige demonstrationer.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen byder velkommen til Georgiens premierminister Irakli Kobakhidze. Det møder dog hård kritik i Georgien.
Danmarks statsminister Mette Frederiksen byder velkommen til Georgiens premierminister Irakli Kobakhidze. Det møder dog hård kritik i Georgien. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Et andet våben er et forsøg på at isolere regeringen og Georgiens Drøm. Og det virker, mener Marika Mikiashvili. Også internationalt.

Og derfor er mange kede af det, de så fra København torsdag.

»Isolation af den illegitime regering virker faktisk. De mangler opmærksomhed. Så når de får chancen for at give hånd og få taget billeder, som Irakli Kobakhidze gjorde i København i går, så bruger de det til deres propaganda. Og de er allerede i gang,« siger Marika Mikiashvili.

Hun henviser ikke kun til billedet med Kongeparret, men også til det billede, statsminister Mette Frederiksen fik taget med Irakli Kobakhidze i Bella Center torsdag.

Og sagen handler om mere end Georgien, fortæller hun.

»Mange i Georgien anser regeringen og Georgiens Drøm for at være Putins marionetter. Og derfor anser man også det, Danmarks statsminister og Kongeparret gjorde torsdag, for at være en hjælpende hånd til Putin,« siger Marika Mikiashvili.

B.T. har bedt Statsministeriet om en kommentar til kritikken.

Her henviser man til en skrivelse, som Udenrigsministeriet udgav torsdag aften, hvor man blandt andet kan læse følgende:

»European Political Community (EPC) er ikke et møde i EU-format. EPC-rammen erstatter ikke eksisterende EU-holdninger eller politikker vedrørende Georgien.«

»EU og Danmark har ved flere lejligheder udtrykt vores bekymring over menneskerettighedssituationen og den demokratiske tilbagegang i Georgien,« lyder det.