En franskmand er blevet den heldige vinder af et originalt Picasso-maleri til en værdi af over en million euro - svarende til 7,5 millioner kroner - ved et velgørenhedslotteri i Frankrigs hovedstad, Paris.
Vinderen Ari Hodara blev trukket blandt 120.000 solgte lodder til 100 euro stykket - eller 750 kroner.
Han købte sin vinderbillet i weekenden. Han er softwareingeniør og er fra Paris.
- Jeg blev overrasket. Når man deltager i sådan noget, forventer man ikke at vinde, siger Hodara i en telefonsamtale med arrangørerne kort efter lodtrækningen.
Lodtrækningen foregik hos auktionshuset Christie's, og størstedelen af indtægterne går til forskning i sygdommen Alzheimers.
Folk fra 52 lande havde købt lodder for at forsøge at få fingrene i det originale værk, skriver nyhedsbureauet AFP.
Det dyrebare maleri hedder "Tête de Femme" og er malet af Pablo Picasso i 1941.
Det er tredje gang, at der bliver afholdt et velgørenhedslotteri, hvor det er muligt at vinde et originalt værk af den berømte spanske kunstner.
Det er dog første gang i lotteriets historie, at alle 120.000 lodder er blevet solgt, oplyser arrangørerne. 12 millioner euro - svarende til næsten 90 millioner kroner - er blevet indsamlet i år.
Lotteriets første udgave i 2013 indbragte 4,8 millioner euro og gav Picassos maleri til den dengang 25-årige amerikaner Jeffrey Gonano. Indtægterne gik til bevarelsen af den libanesiske by Tyros, som er på UNESCO's verdensarvsliste.
Ved den anden udgave i 2020 vandt en italiensk kvinde et Picasso-maleri med en lodseddel, hun havde fået i julegave fra sin søn. Indtægterne blev doneret til sanitetsprojekter i skoler og landsbyer i Cameroun, Madagaskar og Marokko.
/ritzau/Reuters
