Der er decideret dommedagsvejr i flere egne i Frankrig, hvor både store oversvømmelser, voldsomt tordenvejr og hidsige vindstød skaber ravage.

Fredag blæste det op til 144 kilometer i timen ved Pointe du Raz i Bretagne-regionen, der ligger i Vestfrankrig ud til Atlanterhavet.

Allerede onsdag blev området hæmmet af voldsomme oversvømmelser i flere byer, herunder Quimper og Quimperlé, der sker som følge af Stormen Ingrid.

Heldigvis er vandstanden flere steder på retræte, men vandet har allerede haft alvorlige konsekvenser. Du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Markeder er blevet lukket, mens flere butikker har kæmpet med omkring 40 centimeter vand. Flere fly i Brest Lufthavn samt en lang række fodboldkampe er blevet aflyst som følge af de rå vejrforhold.

Ifølge det franske medie Ouest-France frygter man de værste oversvømmelser siden 2014.

I Quimperlé har der været helt vanvittige mængder vand i gaderne.
I Quimperlé har der været helt vanvittige mængder vand i gaderne. Foto: Fred Tanneau/AFP/Ritzau Scanpix

Stormvejret er også resulteret i trafikale problemer og oversvømmede tunneler.

Træer er væltet, og ved skolen Immaculée Conception i Brest er et tag blæst af den overdækkede del af skolegården.

Det ramte direkte ned i forruden på en bil omkring klokken 13.20 fredag, men heldigvis kom ingen til skade.

I Tréganin blev en familie sågar genhuset torsdag, da Evel-floden løb over og sendte voldsomt meget vand rundt i den lille landsby.

Torsdag aften blev området omkring Lorient med stor sandsynlighed ramt af såkaldte 'superbolts' – meget sjældne og ekstremt kraftfulde lyn – vurderer meteorologer.

»Det lød som en eksplosion,« eller som »en kanon i huset,« lyder meldingen fra vidner.

Superbolts er 100 gange kraftigere end normale lyn.

Indtil lørdag er der orange beredskabsniveau i Finistère, Morbihan og Ille-et-Vilaine-departementerne, der alle ligger i Bretagne-regionen.

Voldsomme bølger ved Plobannalec-Lesconil-havnen.
Voldsomme bølger ved Plobannalec-Lesconil-havnen. Foto: Fred Tanneau/AFP/Ritzau Scanpix
Laita-floden i Quimperlé har oversvømmet byen.
Laita-floden i Quimperlé har oversvømmet byen. Foto: Damien Meyer/AFP/Ritzau Scanpix
Der er vand overalt i Quimperlé.
Der er vand overalt i Quimperlé. Foto: Damien Meyer/AFP/Ritzau Scanpix
En mand går ned ad gaden i Quimperlé.
En mand går ned ad gaden i Quimperlé. Foto: Fred Tanneau/AFP/Ritzau Scanpix