Lørdag oplyste den syriske regeringshær, at den 'midlertidigt' havde trukket sig ud af landets næststørste by, Aleppo.
Nu har en islamistisk oprørsgruppe taget den fulde kontrol over byen – og det er en opsigtsvækkende udvikling.
Det er således første gang under den syriske borgerkrig, som begyndte i 2012, at diktatoren Bashar Al-Assads regeringsstyrker har mistet kontrollen over hele Aleppo.
Det skriver flere internationale medier, herunder AFP.
Det er den islamistiske oprørsgruppe Hayat Tahrir al-Sham, som sammen med allierede grupperinger har taget den fulde kontrol med storbyen, fortæller Rami Abdulrahman, leder for Syrian Observatory for Human Rights (SOHR), til AFP.
Allerede i går kaldte krigsekspert Jacob Kaarsbo udviklingen i den syriske borgerkrig for 'opsigtsvækkende':
»Det, vi har set i Syriens næststørste by, er, at den syriske hær er forsvundet som dug for solen,« sagde Kaarsbo, som er tidligere chef for Mellemøstanalyse i Forsvarets Efterretningstjeneste.
Jacob Kaarsbo, som er sikkerhedsanalytiker, siger, at Bashar Al-Assads hær har efterladt våbenlagre med antikampvognsmissiler, antiluftmissiler, kampvogne og pansrede køretøjer:
»Nu er den oprørsstyrke, der indtog Aleppo, lige pludselig udrustet meget bedre.«
Samtidig med at oprørerne rykker frem, er der meldinger om at Rusland – som igennem hele borgerkrigen har været en af Bashar Al-Assads nærmeste allierede – har gennemført luftangreb mod områder, der er kontrolleret af Hayat Tahrir al-Sham.
Blandt andet skulle russiske fly have bombet en flygtningelejr i Idlib, som ligger sydvest for Aleppo, skriver BBC.
Oprørsgruppen Hayat Tahrir al-Sham betegnes af USA som en terrorgruppe.
Fire personer er ifølge SOHR omkommet under luftangrebene.
