Markant flere danske unge ville stemme på Donald Trump, hvis de kunne, end det er tilfældet blandt ældre. Det viser en ny undersøgelse tirsdag morgen. 

Og det er der formentlig én helt særlig grund til. 

»Det der skræmmer danskerne mest ved Trump, er jo ikke politik,« mener danske Christian Bülow, der selv er ung og længe har samarbejdet med det republikanske ungdomsparti i USA. 

»Hvis du spurgte danskerne, om de går ind for en stram indvandringspolitik, om de går ind for en borgerlig økonomisk politik, og om de er mener woke-bevægelsen skal begrænses, så ville mange sige ja.«

25-årige Christian Bülow, der til daglig er rådgiver i DF, ville sætte sit kryds hos Trump, hvis han var amerikaner.
25-årige Christian Bülow, der til daglig er rådgiver i DF, ville sætte sit kryds hos Trump, hvis han var amerikaner. Nicoline Kjems-Krognos

»Så politisk er danskerne fifty-fifty. Men modstanden mod Trump handler ikke om politik – det handler om retorik og persona,« mener Christian Bülow, der slet ikke er overrasket over, at flere unge end ældre ville stemme på Donald Trump.

13,5 procent af danske unge, mellem 18 og 24 år, ville nemlig stemme på den republikanske præsidentkandidat viser undersøgelsen, som analyseinstituttet Voxmeter har foretaget for Ritzau.

Andelen, der ville stemme på Donald Trump, bliver mindre og mindre, som alderen på de adspurgte stiger. Og helt anderledes ser det ud for de adspurgte over 65 år, hvoraf blot 2,3 procent ville sætte deres kryds ved Trump, såfremt de havde muligheden.

»Ældre mennesker har været vant til Reagan, Obama, Jimmy Carter og Kennedy. Det vil sige, at de har vænnet sig til en særlig måde præsidenter er på – en ordentlighed og en pæn, poleret facade,« siger Bülow, der i dag er hovedbestyrelsesmedlem og rådgiver i Dansk Folkeparti.

Donald Trumps kampagne har henvendt sig særligt til unge mænd, vurderer Christian Bülow.
Donald Trumps kampagne har henvendt sig særligt til unge mænd, vurderer Christian Bülow. Brian Snyder/Reuters/Ritzau Scanpix

»De fleste danske unge mennesker har omvendt aldrig oplevet andet end Trump. Jeg tror, mange glemmer, at han faktisk har været en del af amerikansk politik i 10 år. Det er ekstremt lang tid. Så det har jo været normalbilledet på, hvordan amerikansk politik er,« fortæller 25-årige Christian Bülow. 

Undersøgelsen afslører også et voldsomt skel mellem mænd og kvinder: I alt svarer 11,7 procent af mænd, at de ville stemme på Trump, mens det samme kun gør sig gældende for 4 procent af de kvindelige respondenter. 

Den kønnede slagside gør sig i den grad også gældende i USA, hvor markant flere kvinder støtter Harris end Donald Trump. 

»Ser vi på både alder og køn, så har vi set den tendens, at særligt blandt unge mænd har der været opbakning til Trump i USA, og jeg vil gætte på, at det også er tilfældet i Danmark – at opbakningen til Trump er større blandt unge mænd end blandt unge kvinder,« mener Christian Bülow og fortsætter:

»Den kampagne, Trump har ført, har jo også været en mandekampagne. Han har været med i Joe Rogan-podcasten, og politikken og retorikken har henvist sig til mænd. Det samme er tilfældet med billederne og musikken i kampagnevideoen.«

»Så nej, jeg er slet ikke overrasket. Hverken over at opbakningen er størst blandt unge, eller at den er størst blandt mænd,« lyder vurderingen fra Christian Bülow, der har deltaget i flere møder med topfolk fra det republikanske parti.

Valgstederne er begyndt at åbne flere steder i USA. På B.T. følger vi løbende udviklingen og bringer de seneste resultater og reaktioner. Følg med inde på vores liveblog lige HER.