Fifa-præsidents forhold til Trump krakelerer: 'Han manipulerer folk'
Fifa-præsident Gianni Infantino og Donald Trump har været rigtig tætte venner, men nu er venskabet tilsyneladende brast.

Fifa-præsident Gianni Infantino og Donald Trump har været rigtig tætte venner, men nu er venskabet tilsyneladende brast.

Fifa's præsident har været i enorm modvind den seneste tid.
Men siden slutrunden i USA har han dog haft en magtfuld støtte ved sin side i form af USA's præsident Donald Trump.
Gianni Infantino har gentagne gange rost Donald Trump til skyerne, og FIFA har derudover skabt deres egen fredspris, som Donald Trump modtog, da han var ked af, at han ikke modtog Nobels fredspris.
Men nu ser det ud til, at deres venskab er slut.
Der har særligt været uro i venskabet, siden Fifa's planer om at sælge aktier til private investorer gik i vasken. Et projekt som Donald Trumps svigersøns bror, Joshua Kutcher, stod til at tjene rigtig mange penge på.
Men den udskældte Fifa-præsident er ikke klar til at lade venskabet gå i vasken, og han vil gerne have Donald Trumps opbakning til at fortsætte i jobbet.
Ifølge The New York Post har præsidenten nemlig prøvet at få fat på den amerikanske præsident, men han svarede ham ikke.
Derudover skulle han have et møde planlagt med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio. Men det benægter viceudenrigsminister, Dylan Johnson, på X:
'Der er ingen planer om, at Marco Rubio skal tale med Infantino, og der er ikke planlagt noget opkald denne morgen,' skriver han.
Donald Trump gider altså tilsyneladende ikke lege med Gianni Infantino længere. Ifølge avisens oplysninger står Gianni Infantino i en situation, hvor han føler sig alene og isoleret efter alt den dårlige omtale.
Og det er en opførsel, som er velkendt for Donald Trump. Det vurderer professor i statskundskab Ross Baker til Dagbladet:
»Det er et sadistisk lille spil, Trump spiller. Han manipulerer folk. Hvis du er inde i varmen, overøser han dig med alle mulige komplimenter, men hvis du kommer i problemer, og især hvis du ikke giver ham, hvad han vil have, bliver han hurtigt ondskabsfuld,« siger professoren.