Selvom Malaysias tidligere premiereminister, Najib Razak, allerede sidder fængslet for korruption, forhindrer det ikke domme i at blive fældet over ham.

Fredag i denne uge er det tidligere statsoverhoved nemlig blevet fundet skyldig i fire tilfælde af korruption og 21 tilfælde af hvidvask. Det skriver CNN

Hvidvasken er ifølge mediet foregået ved, at Najib Razak har modtaget overførsler på mere end 2,3 milliarder ringgit (Malaysias møntfod, red.) i ulovlige investeringer fra den malaysiske investeringsfond 1MDB. 

Det svarer til cirka fire milliarder kroner. Najib Razak afsoner lige nu en dom på 12 år, som han blev idømt i 2022. Retten har i den seneste retssag afvist hans forklaring.

»Den tiltaltes påstand om, at anklagerne mod ham var en heksejagt og politisk motiveret, blev afkræftet af de kolde, hårde og uigendrivelige beviser mod ham, som pegede på, at den tiltalte havde misbrugt sin egen magtfulde position i 1MDB, kombineret med de omfattende beføjelser, han havde fået,« sagde dommer Collin Lawrence Sequerah under sin oplæsning af dommen.

Retten har endnu ikke udmålt Najib Razaks straf, men han risikerer ifølge mediet mellem 15 og 20 års fængsel for hvert af anklagepunkterne. 

Han kan derudover risikere en bøde på et beløb svarende til fem gange det svindlede beløb.