EU-top om energikrise: 'Vi er i en alvorlig situation nu'
Det er den danske EU-kommissær Dan Jørgensen, der reagerer.

Det er den danske EU-kommissær Dan Jørgensen, der reagerer.

Der er lavvande i de europæiske gaslagre. Samtidig er priserne på det seneste banket i vejret.
Nu reagerer den danske EU-kommissær for energi og boliger.
»Vi er i en alvorlig situation nu. Det ser ikke ud til, at vi har et problem med forsyningssikkerheden, men jeg vil advare mod at negligere det,« siger Dan Jørgensen ifølge Reuters.
Helt præcist er gaslagrene i Europa lige nu 75 procent fyldte, hvilket er et stykke under de 83 procent, der var niveauet på samme tidspunkt sidste år.
Samtidig lyder det fra Dan Jørgensen, at 50 millioner europæere med vinteren forude ikke vil være i stand til at varme deres hjem tilstrækkeligt op.
Og det tal kan stige, lyder det også.

Dan Jørgensen drager paralleller til energikrisen for fire år siden – i 2022 – da sporene fra Ruslands invasion af Ukraine tidligere i dét år virkelig gav konsekvenser.
Han mener, at en energikrise i år kan blive værre. Men der er også alligevel lyspunkter.
»Vi står bedre rustede til at håndtere denne krise end i 2022, fordi vi har reduceret vores gasforbrug. Vi bruger 18 procent mindre gas nu end i 2022. Desuden har vi spredt vores forsyninger ud,« siger Dan Jørgensen:
»Tidligere fik vi 45 procent af vores gas fra Rusland, når får det fra forskellige leverandører rundt omkring i verden.«
Der er dog også en ny joker i denne omgang.
For Dan Jørgensen påpeger, at krigen i Iran i modsætning til i 2022 også har resulteret i en mangle på olie.
»På den anden side er krisen også værre, fordi det omfatter olie og olierelaterede produkter,« siger han:
»Vi har set situationer, hvor forsyningerne af flybrændstof har været truet som i sommer. men der er vi ikke nu.«