EU-Parlamentet har onsdag tildelt en georgisk og en polsk-belarusisk journalist Sakharovprisen for tankefrihed.
Prisen er EU's højeste udmærkelse på menneskerettighedsområdet.
Den ene modtager er den belarusisk-polske journalist Andrzej Poczobut, og den anden er georgiske Mzia Amaghlobeli. Begge er aktuelt fængslet.
Parlamentets formand, Roberta Metsola, sagde ifølge en pressemeddelelse, at deres "mod skinner som et fyrtårn for alle, der nægter at blive bragt til tavshed".
- Begge har betalt en høj pris for at sige sandheden til magthaverne og er blevet symboler på kampen for frihed og demokrati, sagde hun.
52-årige Poczobut er journalist, forfatter og kritiker af den belarusiske præsident, Aleksandr Lukasjenko, og har været tilbageholdt siden 2021.
Imens er 50-årige Mzia Amaghlobeli direktør for netmedierne Batumelebi og Netgazeti. Amaghlobeli blev idømt to års fængsel i august - ifølge EU-Parlamentet af "politiske grunde".
EU-Parlamentet har tidligere opfordret til løsladelse af begge journalister.
Sakharovprisen er siden 1988 blevet uddelt af EU-Parlamentet til personer eller organisationer, som kæmper mod intolerance, fanatisme og undertrykkelse og forsvarer menneskerettigheder og ytringsfrihed.
De politiske grupper eller grupperinger med mindst 40 medlemmer af parlamentet kan indstille kandidater til prisen. Derefter indsnævrer parlamentets udenrigs- og bistandsudvalg feltet til tre kandidater.
Den endelige prismodtager vælges af lederne af de politiske grupper.
Sidste år gik prisen til de venezuelanske oppositionsledere María Corina Machado og Edmundo González.
Machado fik for nylig Nobels fredspris.
/ritzau/