Advarslen bliver sendt direkte til USA og præsident Donald Trump.

Og den handler om den russiske præsident, Vladimir Putin.

»Jeg tror ikke, at historien vil se mildt på ethvert forsøg på at viske tavlen ren i forhold til russiske forbrydelser i Ukraine,« siger Michael McGrath, EU-kommissær for retlige anliggender, i et interview med Politico:

»De skal stå til ansvar for de forbrydelser, og det vil være EUs tilgang i alle diskussioner.«

Udmeldingen kommer i kølvandet på de forhandlinger og en afslutning på krigen i Ukraine, der i øjeblikket finder sted.

Og ikke mindst i forhold til ét helt særligt punkt ud af de 28 punkter, som et amerikansk udkast til en fredsplan oprindeligt bestod af.

Vladimir Putin skal ikke af krogen, lyder det fra EU.
Vladimir Putin skal ikke af krogen, lyder det fra EU. Foto: Alexander Nemenov/AFP/Ritzau Scanpix

Der er tale om punkt 26, hvor det lyder:

'Alle parter involveret i konflikten vil modtage fuld amnesti for deres handlinger under krigen og går med til ikke at fremsætte krav eller klager i fremtiden.'

Det står i direkte modstrid med de krigsforbrydelser, der eksempelvis er dokumenteret i den ukrainske by Butja eller meldinger om de mere end 20.000 ukrainske børn, der er blevet bortført.

EU-kommissær Michael McGrath siger:

Michael McGrath står fast på EUs vegne.
Michael McGrath står fast på EUs vegne. Foto: Ronald Wittek/EPA/Ritzau Scanpix

»Hvis vi giver straffrihed for de forbrydelser, vil vi så frøene til den næste runde af aggression og den næste invasion,« siger han:

»Og jeg mener, at det vil være en historisk fejltagelse af enorme proportioner.«

Michael McGrath påpeger videre, at man fra EUs side ikke vil se bort fra ofrenes rettigheder, fordi »millioner af liv er blevet taget eller ødelagt, mennesker er blevet fjernet mod deres vilje, og vi har rigeligt med beviser«.

Den Internationale Straffedomstol har tidligere udstedt en arrestordre mod Vladimir Putin for krigsforbrydelser.