Endnu en australsk kvinde er død efter at være blevet forgiftet med metanol i Laos.
Det oplyser familien selv til australske News.com.au.
Det drejer sig om 19-årige Holly Bowles, som var ude at rejse med sin veninde, Bianca Jones, der tidligere på ugen også omkom af forgiftningen.
Holly Bowles har siden været indlagt på et thailandsk hospital, men nu oplyser familien altså, at den 19-årige kvinde også er død.
»Det er med knuste hjerter, at vi nu kan fortælle, at vores smukke pige Holly har fået fred. Vi finder trøst i at vide, at Holly spredte så meget glæde og lykke,« udtaler de til det australske medie.
Det bringer nu listen af ofre op på seks mennesker. To af dem er danske kvinder.
Ved du noget om sagen? Så vil B.T. gerne tale med dig. Skriv en mail til journalist Sebastian Bjerring Jensen på sebj@bt.dk.
Flere australske medier har tidligere på ugen skrevet, at de to veninder boede på Nana Backpacker Hostel i Vang Vieng i Laos.
De skulle i den forbindelse have drukket drinks i lokalområdet og efterfølgende fået det skidt.
En læge fra det lokale hospital i Vang Vieng har til ABC fortalt, at de to australske kvinder ankom til hospitalet klokken halv tre om natten.
Her skulle de ret hurtigt have udviklet voldsomme vejrtrækningsproblemer, før de bagefter fik et ildebefindende og røg i koma.
Inden Bianca Jones mistede livet, blev hun overført til behandling på et hospital i Thailand, der er naboland til Laos.
»Lægen, der undersøgte hende, har fortalt, at hun døde som årsag af en metanolforgiftning, der stammede fra forgiftet spiritus,« har Phattanawong Chanphon fra det thailandske politi sagt til nyhedsbureauet Reuters.
»Mængden af metanol var høj, og det førte til hævelser i hjernen.«
Metanol er også kendt som træsprit og er en form for alkohol.
Væsken bliver nogle gange tilsat ulovligt til alkoholiske væsker, fordi det er billigere end ethanol, som er den alkohol, der typisk findes i spiritus. Metanol er meget giftigt at indtage, og selv små mængder kan være livsfarlige.