Bombeeksperter og specialenheder er til stede i det nordlige München efter eksplosioner, skriver Bild.

Tysk politi og brandvæsen er tidligt onsdag morgen til stede i stort antal i den nordlige del af München på grund af eksplosioner.

Det skriver avisen Bild.

Ifølge avisen er der fundet et lig. Derudover er en person blevet ramt af skud.

De præcise omstændigheder omkring situationen, der foregår ved Lerchenauer Strasse i den sydtyske by, er uklare.

Ud over politi er også flere specialenheder og bombeeksperter til stede, skriver Bild.

Ifølge avisen kan der ses en røgsky i området.

Politiet har afspærret et større areal og opfordrer beboere og trafikanter til at undgå området eller finde alternative ruter.

En talsperson fra politiet oplyser til Reuters, at der i øjeblikket ikke er nogen fare for offentligheden.

Ifølge Bilds informationer formodes det, at en mand har lagt sprængstoffer ud i sit barndomshjem, inden han har sat ild til huset. Efterfølgende har manden ifølge avisen taget sit eget liv. Derudover er mindst en person blevet skudt.

Disse oplysninger er ikke bekræftet af hverken tysk politi eller andre tyske myndigheder.

Onsdagens åbning af Münchens Oktoberfest er som følge af episoden udskudt, oplyser byens politi til det tyske nyhedsbureau dpa.

Årsagen til, at festivalen udskydes, er, at politiet efterforsker forbindelser til andre områder i byen - herunder det sted, hvor festivalen foregår.

Det skriver politiet i München i et opslag på X.

/ritzau/