Det var opsigtsvækkende, da nyheden landede tilbage i februar. Dengang manede eksperter til besindighed. Men ikke mere.

For tredje gang på tre måneder har Ukraine formået at vinde mere territorium, end de har tabt til Rusland. Nu holder en dansk ekspert ikke tilbage mere.

»Det er en ny tendens. Det er ikke bare en døgnflue,« siger militæranalytiker Anders Puck Nielsen til B.T.

Første gang, B.T. kunne beskrive den ukrainske fremgang, var tilbage i februar.

Her var der i løbet af flere dage kommet meldinger hos russiske og ukrainske militærbloggere om, at noget markant var på vej.

Ukraine havde på få dage formået at generobre 201 km² langs fronten.

Militæranalytikermilitær Anders Puck Nielsen.
Militæranalytikermilitær Anders Puck Nielsen. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Det var den største fremgang for Ukraine siden 2023.

På tidspunktet sagde Anders Puck Nielsen til B.T.:

»Det vil for alvor være spændende, hvis Ukraine kan få en hel måned, hvor det er dem, der går frem. For så skal Putin for alvor forholde sig til negative tal på fronten.«

Nu er vi i maj 2026. 

Og meldingerne har over de seneste måneder været i samme boldgade.

I februar vandt Ukraine netto på frontlinjen. Det gjorde de også i marts. Og for tredje gang i streg var det tilfældet i april.

»Det er en ny dynamik i krigen. De ukrainske fremskridt kan ikke længere tilskrives enkeltstående ting som problemer med Starlink eller Telegram. Det peger på, at den ukrainske strategi har virket,« siger Anders Puck Nielsen.

Den strategi har militæreksperten tidligere beskrevet over for B.T.

Der er noget at smile af for tiden for den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj.
Der er noget at smile af for tiden for den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

»Ukraine har helt bevidst kæmpet en defensiv kamp de seneste år. Det har resulteret i store tab til Rusland, som i stigende grad har svært ved at rekruttere nok soldater til at holde en angrebskrig kørende i det hidtidige tempo,« sagde Anders Puck Nielsen tilbage i marts og uddybede:

»Tålmodighed har været en bevidst strategi fra Ukraines side. Man har forventet en lang krig. Og vi har set meget lidt appetit fra Ruslands side på at lave store offensiver i både 2024 og 2025.«

De ukrainske nettogevinster langs fronten fra april varierer en del afhængigt af, hvem man spørger.

Men blandt andet The Economist har beskrevet, at Ukraine over 30 dage i og omkring april formåede at indtage 113 km².

Ukrainske tropper nær fronten i Donetsk-regionen i det østlige Ukraine. De har formået at generobre større mængder territorium end Rusland har formået at vinde de seneste måneder.
Ukrainske tropper nær fronten i Donetsk-regionen i det østlige Ukraine. De har formået at generobre større mængder territorium end Rusland har formået at vinde de seneste måneder. Serhii Korovainyi/Reuters/Ritzau Scanpix

»Det er svært at sige, hvilke tal der er de rigtige. Men uanset hvad er det stadig en klar tendens, vi ser, hvor Ukraine nu for tredje måned i streg vinder frem,« siger Anders Puck Nielsen.

En stor del af årsagen til den nu tre måneder lange fremgang for Ukraine har foruden den langsigtede strategi også et andet grundlag: Droner.

I løbet af krigen har Ukraine formået at opbygge et stort arsenal af ubemandede systemer som droner og robotter.

Og mens Rusland foruden droner stadig satser stort på helt almindelige tropper, så har Ukraine fået overhånden teknologisk.

En drone fanget i et net, der dækker en vej nær fronten i det østlige Ukraine. Netop droner har været afgørende for Ukraines sejre de seneste måneder.
En drone fanget i et net, der dækker en vej nær fronten i det østlige Ukraine. Netop droner har været afgørende for Ukraines sejre de seneste måneder. Serhii Korovainyi/Reuters/Ritzau Scanpix

Det har lettet en del af den ellers tungtvejende byrde, som Ukraine har lidt under i stort set hele fuldskalakrigen mod Rusland, nemlig at de har færre kampdygtige mænd at tage af.

»Ukraine dominerer med droner,« siger Anders Puck Nielsen.

»Og deres kompetencer med droner og ubemandede systemer gør op for deres manglende antal i mandskab.«

De seneste tre måneders fremgang langs fronten, hvor Ukraine vinder små, men væsentlige kvadratmeter tilbage fra Rusland, giver grund til optimisme i Kyiv, slår Anders Puck Nielsen fast.

Og det er kærkomment nyt for den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, og den ukrainske nation.

»Der er lys i horisonten. Og det må give kraftig hovedpine i Rusland,« siger eksperten.