Prisen på olie og gas skyder i vejret, mens skibstrafikken i Hormuzstrædet nærmest står stille på grund af krigen i Mellemøsten.
Men nu kan også priserne på fødevarer blive ramt.
Det skriver The Guardian.
Omkring en fjerdedel af de råvarer, der er nødvendige for produktionen af kunstgødning, passerer nemlig også gennem strædet.
Dette truer med at sende fødevarepriserne i vejret, da de globale høstudbytter falder.
Egypten, Saudi-Arabien og Iran er blandt verdens største producenter af kunstgødning. Men Rusland er også en stor producent, og der er nu frygt for, at fødevarepriserne vil stige endnu mere end efter Ruslands invasion af Ukraine.
Til mediet siger Chris Lawson fra analysefirmaet CRU, der er et konsulentfirma, som følger råvarepriserne på verdensplan tæt.
»Der er mange paralleller til 2022, men konsekvenserne af konflikten kan blive langt mere alvorlige og vidtrækkende, især hvis Hormuzstrædet er spærret i mere end to uger.«
De fleste landmænd i Europa og Nordamerika skønnes at have tilstrækkelig med gødning til det kommende år, men reduceret forsyning, vil få mange landmænd til at spare på den, og dermed får man et klart mindre høstudbytte.
