Der dukker hele tiden nye oplysninger op i forbindelse med det spektakulære smykkekup i Paris.
Fire ukendte gerningsmænd tog hele Frankrig på sengen, da de kort efter, at Louvre-museet åbnede for offentligheden klokken 9:30 stjal otte uvurderlige genstande fra de franske kronjuveler.

Ifølge medier brugte tyvene en lastbil med møbelkran til at nå et vindue i Apollo-galleriet, hvor Frankrigs kronjuveler opbevares.
Ifølge fransk politi brugte de en vinkelsliber til at bryde ind.
»Medarbejderne på stedet så, hvad der foregik, og søgte i sikkerhed,« fortalte politiet til ABC News.
Alarmen blev udløst kl. 09:37, ifølge politiet. Gerningsmændene flygtede gennem vinduet ved at klatre ned ad en møbelkran, inden de flygtede på to motorcykler kl. 09:38.
Ifølge avisen Le Parisien fandt politiet en motorcykelhjelm og en handske ved møbelkranen, som de mener tilhørte tyvene.
Avisen skriver også, at selve møbelkranen, som røverne var helt afhængige af for at komme op og ind gennem vinduerne, blev stjålet. Ved kranen havde de to scootere til at slippe væk på.

Det var ejeren, der genkendte liften i de utallige nyhedsrapporter om tyveriet og derefter anmeldte det til politiet.
Ifølge avisen havde ejeren sat liftkurven til salg online, og da køberne kom for at hente den, slog de angiveligt ham, inden de kørte væk med liften.
Justitsminister Gérald Darmanin indrømmer, at røveriet afslørede sikkerhedsbrister på museet.
En foreløbig rapport har afsløret, at et af de tre rum i det område af museet, der blev røvet, ikke havde overvågningskameraer, ifølge franske medier.