Rusland planlægger et angreb på Nato.

Advarslen har lydt igen og igen i den forgangne uge.

Det skriver Dagbladet, der har listet advarslerne op. 

Mandag den 14. september advarede Tysklands kansler, Friedrich Merz, og Polens statsminister, Donald Tusk, Europa om, at de kommende uger kan blive afgørende for Europa.

Tusk udelukker ikke et russisk indgreb i Polen.

To dage senere slog en rapport fra den amerikanske tænketank Institute for the Study of War (ISW) alarm om Ruslands aktuelle trussel mod Europa.

Dagen efter afslørede Tusk, at han havde set en rapport fra CIA, som viser, at Rusland planlægger nye angreb.

Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, hævder, at Ruslands hybridkrig mod franskmændene er blevet intensiveret.

Letlands præsident, Edgars Rinkēvičs, advarer om, at Rusland er ved at optrappe den aggressive adfærd, og at det kan komme til at ramme letterne snart. 

Og søndag lød det så fra Tjekkiet, at Rusland i de kommende måneder kan gennemføre en begrænset aktion i Natos område. Advarslen kom fra Michal Koudelka, der er chef for landets sikkerhedstjeneste.

Om den urolige tid og stigende trussel har Danmarks statsminister, Mette Frederiksen, sagt:

»Dette er en del af mønstret som vi ser i hele Europa med et stadig mere aggressivt og selvhævdende Rusland, som har intensiveret hybridkrigen mod Europa, og som tester og udfordrer Nato.«