Efter en aften med fuld smæk på festlighederne til en formodet nazifest i en skov ved den norske by Eidskog, blev der lørdag trukket i nødbremsen.

Eidskog Kommune opsagde lejeaftalen med den person, som havde lejet festhytten. Men det lod ikke til at gøre større indtryk på deltagerne.

Ifølge Dagbladet fortsatte festlighederne lørdag aften, hvor gæsterne ignorerede både politiets og kommunens anvisninger om at forlade området. 

Dagbladet, som tog ud til festivalen 'Alien Terminator Fest' i Eidskog nær byen Kongsvinger, kunne se flere biler parkeret i gården og høre høj musik fra området. 

»Vi forsøger at etablere en dialog med dem om, at de skal forlade området, som vi aftalte. Politiet er tydelige på, at de ikke vil assistere, medmindre der er forstyrrelse af ordenen,« siger direktør i kommunen, Nils Johansen, til Dagbladet.

Politiet oplyser desuden, at der er tale om et »civilretligt forhold« mellem udlejer og lejer, og at de derfor ikke vil gribe ind.

De har tidligere understreget, at det ikke er ulovligt, at en gruppe højreekstremister samles. 

Festivalen 'Alien Terminator Fest' var planlagt over to dage – med en akustisk koncert fredag og koncerter med kontroversielle bands som Goatmoon og Mistreat lørdag.

Festivalen forventes at slutte søndag.