Endnu en gang har Donald Trump sendt en sviner afsted mod en kvindelig journalist.

Denne gang er præsidentens ikke så flatterende ord rettet mod Maggie Haberman, der er journalist for The New York Times i Det Hvide Hus. 

Trump bruger sit eget medie Truth Social til at skrive om journalisten, som han desuden kalder »Maggot Hagerman« i stedet for Maggie Haberman, som hun egentligt hedder.

Det skriver Omni.

I opslaget kalder præsidenten Haberman for »den falske journalist,« »et utiltalende menneske både indvendigt og udvendigt,« en »fupmager« og en »svindler.«

Derefter kommer en lang smøre, som lader til at være sagens kerne for raseriudbruddet. 

Trump mener, at Haberman skulle have opdigtet en historie om, at han ikke deltager i markeringen af 25-års-dagen for terrorangrebene på World Trade Center i New York 11. september, fordi han ikke må holde tale, og derfor tager til Pentagon i Washington, D.C. for at være hovedtaler. 

Præsidenten nævner dog ikke, om han deltager i mindehøjtideligheden eller ej, men skriver: »Jeg ville elske ikke at holde tale, fordi jeg taler hele tiden.«

Han fortsætter med at true med en retssag mod The New York Times og organisationen, der uddeler Pulitzerprisen, som Haberman vandt i 2018.

Haberman vandt prisen sammen med kolleger fra The New York Times for at have afsløret Trump og hans rådgiveres forbindelse til Rusland. Noget som Trump i sit opslag betegner som »Rusland-svindelnummeret.«

Til slut kalder præsidenten Haberman for en »stalker« og udtrykker, at hun burde »tvinges til at aflevere alle de penge, hun har tjent gennem sin falske rapportering om mig.«

Sidste efterår kaldte Trump ABC's tv-korrespondenten Mary Bruce for en »forfærdelig reporter« og journalist for Bloomberg News Catherine Lucey fik ordren: »Stille, gris,« da han syntes journalisterne snakkede i munden på hinanden. 

Begge episoder fandt sted, efter kvinderne blandt andet havde spurgt ind til Epstein-filerne.