132 personer er blevet dræbt i Rio de Janeiro i Brasilien efter en politiaktion mod organiseret kriminalitet, som fandt sted tirsdag.
Det oplyser det offentlige forsvarskontor i delstaten til nyhedsbureauet AFP.
Kontoret yder juridisk hjælp til fattige mennesker.
Ifølge delstatens politi er dødstallet lidt mindre. En talsperson for politiet oplyser til Reuters, at 119 er blevet dræbt i indsatsen, herunder fire betjente.
Samtidig lyder det fra politiet, at 113 personer er blevet fanget.
Onsdagens dødstal er en væsentlig opjustering siden tirsdag aften, hvor den officielle melding lød, at 64 var døde under aktionen.
Aktionen blev tirsdag beskrevet af Rio de Janeiros guvernør, Claudio Castro, som den største i statens historie.
Ifølge AFP tog op mod 2500 betjente del i aktionen, ligesom der blev brugt omkring 32 pansrede køretøjer, 12 nedrivningskøretøjer og to helikoptere.
Nedrivningskøretøjerne blev brugt til at ødelægge de barrikader, som bandemedlemmerne havde opsat for at forhindre politiet i at trænge ind i de beboede områders smalle gader.
På billeder kan man se, hvordan lig er lagt på en lang række på en gade i Rio de Janeiro efter aktionen, mens pårørende er samlet omkring dem.
FN's menneskerettighedskontor (OHCHR) kritiserede tirsdag aften indsatsen i et opslag på X.
- Vi er forfærdede over den igangværende politioperation i favelas i Rio de Janeiro, skriver kontoret og tilføjer:
- Denne dødelige operation viderefører tendensen med ekstremt dødelige konsekvenser af politiets indsatser i Brasiliens marginaliserede samfund.
OHCHR understreger desuden, at myndighederne i landet skal huske deres forpligtelser over for den internationale menneskerettighedslovgivning. De opfordrer samtidig til hurtige og effektive efterforskninger.
/ritzau/
