Disneyland ramt af voldsomme oversvømmelser
Flere af parkens attraktioner blev oversvømmet, mens personale forsøgte at komme vandmængderne til livs med koste og gummiskrabere.

Flere af parkens attraktioner blev oversvømmet, mens personale forsøgte at komme vandmængderne til livs med koste og gummiskrabere.

Det blev en våd fornøjelse for fredagens besøgende i Disneyland Californien.
Et voldsomt skybrud ramte nemlig parken, og efter blot 15 minutter skulle gæsterne kæmpe sig igennem massive regnpytter og oversvømmede gangstier.
Det skriver New York Post.
Den nationale vejrtjeneste havde forudsagt en voldsom nedbørsmængde på 25 millimeter, men det kom alligevel bag på flere gæster, hvor voldsomt det blev.
Flere af dem har delt videoer og billeder af det voldsomme vejr.
En af dem, kan du se her:
'Bro, jeg kom til Disneyland den forkerte dag, det skulle ikke have regnet i dag,' skriver brugeren til videoen af et halvtag, der ikke kan holde på de store vandmængder.
Flere af Disneylands attraktioner og spisesteder blev oversvømmet, og forlystelsesparkens personale forsøgte at komme vandmængderne til livs med koste og gummiskrabere, mens de forsøgte at rense tilstoppede afløb.
Disneyland valgte midlertidigt at suspendere udendørs forlystelsesparker, da der blev registreret lyn i nærområdet. Derudover blev det planlagte fyrværkerishow aflyst grundet kraftig vind og vådt vejr.