Der bor 8,2 milliarder mennesker i verden.
45 procent af dem bor i byer. Det afslører en ny FN-rapport.
Siden 1950 er antallet af byboere mere end fordoblet, for dengang boede kun 20 procent af verdens i alt 2,5 milliarder mennesker i byer.
»Urbanisering er en definerende kraft i vores tid,« siger Li Junhua, FNs vicegeneralsekretær for økonomiske og sociale anliggender.
Og byerne bliver større og større. Alene antallet af »megabyer«, det vil sige byer med over 10 millioner indbyggere, er firedoblet de seneste 50 år.
I 1975 fandtes otte megabyer, i 2025 var tallet 33. Over halvdelen af dem ligger i Asien.
Med over 37 millioner indbyggere blev Tokyo i Japan så sent som sidste år regnet som verdens største by.
Men med næsten 42 millioner indbyggere har Jakarta i Indonesien nu overhalet og er langt den største.
Dhaka i Bangladesh følger efter med 40 millioner indbyggere, mens Tokyo i dag må nøjes med tredjepladsen.
Udover den almindelige urbanisering skal forklaringen også findes i, at FN i sin nye rapport måler storbyer på en anden måde end tidligere.
I dag medtages nemlig også satellitbyer og forstæder, der hænger sammen med bykernen. Den nye målemetode har fået Jakarta til at overhale Tokyo som verdens største by.
I de kommende årtier ventes urbaniseringen kun at tage yderligere til.
I 2050 forventes antallet af megabyer at stige til 37, når byer som Addis Abeba i Etiopien og Dar-es-Salaam i Tanzania bliver nye tilføjelser til listen.

