Danske rejsebureauer sælger færre ture til USA, efter Donald Trump er blevet præsident i landet.

Det viser en rundspørge af DR godt to måneder efter Trumps indsættelse.

»Vi kæder det helt sikkert sammen med, at nogle stemmer med 'fødderne' og ikke synes, at de har lyst til at rejse til USA, når Trump fører den politik, som han gør,« siger direktøren for Jysk Rejsebureau, Niels Amstrup, til mediet.

Jysk Rejsebureau har solgt omkring 32 procent færre rejser til USA i de første tre måneder af 2025. Andre bureauer, som DR har talt med, melder om et fald på 40 procent i februar og marts.

Trods Trumps præsidentperiode har varet under tre måneder, har republikaneren allerede formået at sætte et stort aftryk på den amerikanske politik i 2025.

Aktiemarkedet har i den seneste uge blødt som følge af en ulmende handelskrig ledt an af USA, presset stiger på Grønland, som Trump siger, at han vil overtage, og på et bagtæppe af bekymrende signaler fra den nye administration har EU indgået nye store forsvarsaftaler og drøftet atomvåben.

Følg B.T.s liveblog om 'opbruddet i Vesten' HER