Eftersøgningen af en 14-årige dansk dreng i Italien er nu gået ind i sit fjerde døgn.

Men der er fortsat ingen spor af drengen, som går i ottende klasse i Herning.

Det skriver det italienske medie SiracusaPress.

Drengen forsvandt fredag efter en badeulykke ved Lido di Noto på Sicilien, og siden har en omfattende redningsaktion været i gang, som B.T. tidligere har skrevet.

I øjeblikket bliver strækninger nord og syd for ulykkesstedet gennemgået meter for meter af mandskab og frivillige.

Den italienske kystvagt fra Catania understreger, at en stor taskforce er sat ind i jagten på den forsvundne dreng – både fra luften, til vands og på land.

»Det anvendte system involverer en samlet indsats fra flere statslige organisationer med det formål at undersøge både havbunden og vandområdet samtidig – og der arbejdes uden stop fra både havet og luften,« oplyser redningsledelsen til SiracusaPress.

Fra luften deltager tre helikoptere både fra kystvagten, militæret og politiet, som konstant overvåger kyststrækningen.

Til vands søger flere patruljebåde og specialfartøjer fra både kystvagt og brandvæsen.

Samtidig arbejder dykkere fra både kystvagten og brandvæsenet i havet for at gennemsøge bunden.

På land bliver kyststrækninger nord og syd for ulykkesstedet gennemgået nøje af mandskab, frivillige og politi.

Drengens skole er dybt berørte over situationen:

»Det her er da et skrækscenarie. Vi lærer jo alle børnene på vores skole at kende, og man kan pludselig huske, hvornår man snakkede med ham sidst,« siger skolelederen til TV Midtvest.

Dansk politi er ikke involveret i efterforskningen.

B.T. følger sagen.