Heldigvis valgte Yuder Grau at snuppe sin middagslur i sit soveværelse.

For knap havde han forladt sin stue, før der kom et brag som »fra en eksplosion« i hjemmet i Los Angeles.

Herses hullet i loftet.
Herses hullet i loftet. Foto: Supervisor Janice Hahn

Ifølge NBC News var årsagen utrolig – en gigantisk isklump var braget ned gennem taget på bygningen og var landet i den sofa, hvor den amerikanske mand netop havde siddet.

»Jeg bliver ved med at tænke på, hvad der kunne være sket,« som ejeren af bygningen, Thania Magana, siger til mediet:

»Og det første, der falder mig ind, er, at han sandsynligvis ikke ville have været blandt os mere.«

Isklumpen gik i flere stykker, da den landede i stuen. Men der var stadig nogle pænt store stykker tilbage.

Hullet i taget.
Hullet i taget. Foto: Supervisor Janice Hahn

Endnu er det et mysterium, hvorfra den kom.

For det første er det jo ikke længere vinter. Slet ikke i Los Angeles.

Men ifølge flydata passerede et fly netop over bydelen Whittier, hvor Yuder Grau bor, da isklumpen faldt ned gennem taget.

Altså kan den have siddet fast på flyet og revet sig løs.

Lokalpolitikeren Janice Hahn kræver nu en tilbundsgående undersøgelse af den amerikanske luftfartsmyndighed FAA – ikke mindst for at forhindre, at en lignende hændelse sker igen.

»Det er rent held, at Yuder ikke befandt sig i stuen, da isklumpen bragede gennem hans tag,« som hun siger.

Isklumpen skulle i øvrigt have lugtet særdeles grimt, har beboeren fortalt.

Det var i fredags, at hændelsen skete.