Den amerikanske myndighed ICE vil købe og bruge en speciel type robothunde.

Det skriver ABC News.

Boston Dynamics' robothunde skal ifølge et føderalt udbud hjælpe amerikanske myndigheder med blandt andet grænsesikring og politiarbejde.

Robothundene af typen SPOT kan fjernstyres og bruges til at undersøge områder, skabe overblik og vurdere farlige situationer, hvor det kan være risikabelt at sende betjente eller andet personale ind.

Teknologien er allerede taget i brug af Secret Service.

I 2024 blev Boston Dynamics' robothunde filmet, mens de patruljerede ved Mar-a-Lago, Donald Trumps private ejendom i Florida. 

Videoerne gik efterfølgende viralt på sociale medier.

Robothundene er udstyret med 360-graders kameraer og kan blandt andet åbne døre. De bruges også af politiet flere steder i USA.

De kan dog ikke angribe som en almindelig politihund.

Til gengæld er de udstyret med robotarme, som kan bruges til at håndtere genstande. 

I en video fra Los Angeles Police Department fra 2023 ses en robothund undersøge et gerningssted for blandt andet våben og sprængstoffer.

Nu vil ICE, altså også have fingrene i teknologien.

Ifølge udbuddet skal robothundene blandt andet bruges til at sikre den amerikanske grænse og beskytte kritisk infrastruktur.

»Denne teknologi bidrager til at øge betjentenes sikkerhed, understøtter beslutninger på et oplyst grundlag og styrker DHS' evne til at reagere på hændelser i farlige, trange, ustabile eller svært tilgængelige områder,« står der i udbuddet.

Udbuddet kommer, efter at Department of Homeland Security har godkendt, at ICE bruger 16 millioner dollar på at købe elektriske stødhandsker til betjente rundt om i USA.