B.T.s udlandsredaktør: 'Splittelsen i Europa er en gave til Rusland'
Finland og Norges opkald til Putin har splittet de nordiske regeringsledere. B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær Andersen, kalder den interne splid for opsigtsvækkende.

Finland og Norges opkald til Putin har splittet de nordiske regeringsledere. B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær Andersen, kalder den interne splid for opsigtsvækkende.

Tirsdag kritiserede Mette Frederiksen og Sveriges statsminister, Ulf Kristersson, Finland og Norges regeringsledere for at tale med Ruslands præsident, Vladimir Putin, uden tilstrækkelig koordinering med de allierede.
B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær Andersen, ser det som en åbenlys splittelse i Europa, der handler om, hvordan man bedst håndterer Rusland og Putin.
»Splittelsen i Europa er en gave til Rusland – og der gik heller ikke lang tid, før Maria Zakharova (det russiske udenrigsministeriums talsperson, red.) grinte hånligt af os,« siger han og fortsætter:
»Det er en højst opsigtsvækkende seance. Europa vil gerne have et sæde ved forhandlingerne omkring Ukraine, men det er er svært at få, hvis man ikke taler med samme stemme. Og der er ikke plads til 27 ved forhandlingsbordet.«
Det halvanden time lange opkald handlede ifølge en fælles udmelding fra Finlands præsident, Alexander Stubb, og Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, om krigen i Ukraine og mulige fredsforhandlinger.
De begrundede initiativet med, at Rusland er deres naboland, men Jeppe Elkjær Andersen peger også på en anden årsag:
»Én ting er, at Finland og Norge er nabolande til Rusland. En anden ting er, at de to lande har haft USAs særlige udsending, Steve Witkoff, på besøg, inden han tog til Rusland for at besøge Putin, og bagefter retur til Oslo, for at tale med Støre og Stubb. Det er en kanal, man har åbnet, og en retning for fredsforhandlinger, man tydeligvis arbejder videre på«.

Men det kan blive problematisk, hvis Finland og Norge ikke har afstemt kursen med de øvrige europæiske allierede, forklarer B.T.s udlandsredaktør.
»Siden krigens udbrud har Putin været internationalt isoleret, bortset fra når Donald Trump har valgt at åbne kanalen. Nu er der så to prominente NATO-lande – Finland som nyt medlem af NATO og Norge som den nordlige flanke i Europa – der har inviteret Putin tilbage i det internationale selskab. Der er bare tydeligvis ikke enighed om, at man skal gøre det på den måde,« uddyber han.
Til TV 2 sagde Mette Frederiksen om sine nordiske kollegers beslutning:
»Jeg synes, man skal holde Europa sammen i stedet for at gå solo.«

Jeppe Elkjær Andersen kalder statsministerens udmelding kategorisk, og det sætter kritikken i perspektiv.
»Mette Frederiksen fremsætter sin kritik på en måde, der virker ophobet – som noget, hun har skullet af med. Finlands præsident og Norges statsminister har på det seneste været i centrum for forhandlingerne mellem Rusland og Ukraine, så man kan få den tanke, at der fra dansk side er noget, man ikke er tilfreds med i forløbet,« siger han.
Norges statsminister har afvist Mette Frederiksens kritik og fastholdt, at de allierede var orienteret inden samtalen.
Det afviser Mette Frederiksen dog at kommentere, men én ting er sikkert ifølge Jeppe Elkjær Andersen:
»Der er helt åbenlyse spændinger, som de nordiske lande skal finde ud af at håndtere, men det skal de nok kunne. Når det kommer til international toppolitik, sidder folk, der er uenige, ofte i samme lokale«
Og tilføjer:
»Det nye er, at riften er opstået mellem de nordiske lande, som ellers ret ofte marcherer i takt«.
Stik modsat den danske og den svenske statsminister ser Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, positivt på initiativet.
I et opslag på X takker han de to regeringsledere for deres diplomatiske indsats.