»Det er i den grad lidt af en nyhed.«

Sådan siger B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær, om det, den amerikanske præsident Donald Trump meldte ud i nat:

At han har udpeget guvernøren i delstaten Louisiana, Jeff Landry, som USAs særlige udsending til Grønland.

»Jeff forstår, hvor afgørende Grønland er for vores nationale sikkerhed, og han vil fremme vores lands interesser for vores allieredes – og faktisk for hele verdens – sikkerhed, tryghed og overlevelse,« skrev Donald Trump natten til mandag på sit sociale medie Truth Social om udnævnelsen.

Det er i sig selv opsigtsvækkende, at Trump nu udpeger en udsending til Grønland – i stil med hvad han også benytter sig af til blandt andet Rusland, hvor Steve Witkoff har den rolle.

Men en udtalelse fra den nyudnævnte Grønlands-udsending gør det kun mere sprængfarligt.

»Det er en ære at tjene dig i denne frivillige rolle for at gøre Grønland til en del af USA,« skriver 54-årige Jeff Landry på det sociale medie X.

Den udmelding vil give dybe panderynker i både Nuuk og København, vurderer Jeppe Elkjær.

»Vi har jo hele tiden kendt til Trumps interesse for Grønland. Og vi har hele tiden vidst, at det nok ville dukke op igen for alvor på et tidspunkt. Men det her synes at tage den amerikanske interesse et skridt op af stigen,« siger han og tilføjer:

»Det må være decideret uhyggelig læsning, hvis man sidder i Nuuk eller her i København, for hvad mere kan amerikanerne pludselig finde på, når det kommer til Grønland?«

Donald Trump har flere gange luftet tanker om, at USA af sikkerhedsmæssige årsager skulle overtage Grønland.

Trump har også sagt, at han ikke ville afvise at bruge militær magt for at få kontrol med Grønland.