ANALYSE: Saudi-Arabien er blevet mødt med en barsk virkelighed de sidste seks måneder.

Under krigen mellem USA, Israel og Iran blev kongedømmet – sammen med en række andre golflande – genstand for adskillige missil- og droneangreb fra præstestyret i Teheran.

Konflikten i Mellemøsten har nu spredt sig i sådan en grad, at Saudi-Arabien igen ligger i åben krig mod Houthi-terroristerne i Yemen, der er direkte støttet af det iranske regime. 

Den relativt primitive, men effektive terrorgruppe, der skabte enorme hovedpiner for saudierne under krigen fra 2015-2022, har indført en maritim embargo mod saudiske olieskibe i Det Røde Hav og angriber jævnligt deres olieproduktion. 

I den forgangne uge har Houthierne også stormet frem i det sydvestlige Yemen og taget kontrol med det strategiske Bab al-Mandeb-stræde, som giver dem endnu større mulighed for at ramme saudiske skibe.

Hvis Riyadh troede, at Washington ville komme dem til undsætning, tog de grueligt fejl. 

Trump har ikke den fjerneste interesse i at bombe Houthierne. I stedet er hundredvis af amerikanske militærpersoner til stede i Saudi-Arabien, hvor de giver råd og efterretninger.

Og i sidste weekend blev der afholdt et møde i Oman mellem amerikanske embedsmænd og repræsentanter for Houthierne, hvor sidstnævnte angiveligt lovede ikke at angribe amerikanske skibe i Det Røde Hav.

Med andre ord: Hvis I lader være med at angribe os, forbliver jeres skibe i sikkerhed. Det var åbenbart nok for Trump, og saudierne blev efterladt i stikken.

Det har sidenhen fået saudierne til at vende sig mod en række andre stormagter for hjælp. De to mest interessante er Kina og Israel.

Kina har nemlig angiveligt lagt pres på Iran for at hjælpe med at inddæmme Houthierne på anmodning fra Saudi-Arabien. 

Angrebene mod olieskibe i Hormuzstrædet og nu også Det Røde Hav har nemlig haft store konsekvenser for Kina, der importerer omkring halvdelen af sin olie fra Mellemøsten, blandt andet via de to farvande.

Saudi-Arabien er blandt de helt store olieeksportører til Kina. Så når kongedømmet nu oplever enorme problemer i både Hormuzstrædet og Det Røde Hav, ja, så påvirker det Kina direkte.

Kina har en enorm oliereserve og har siden lukningen af Hormuzstrædet kigget mod bl.a. Brasilien for at hente olie, men det er på alle måder i Beijings interesse, at konflikterne i Mellemøsten bliver løst, så olieeksporten igen kan flyde.

Om Kina vil få held med at overtale Iran til at lægge pres på Houthierne, vil tiden vise. For selvom Iran yder massiv støtte både økonomisk og militært til Houthierne, har de også deres egne interesser og agendaer. De er på den måde mere selvstændige end Hizbollah, der følger Teherans ordrer 1:1.

Den anden, måske mere interessante aktør er Israel, som Saudi-Arabien nu ifølge en lang række medier har rakt ud til via USA for at få efterretninger om Houthierne.

Det vidner endnu en gang om, at Israel og Saudi-Arabien ofte har mange overlappende interesser, hvad angår realpolitik i Mellemøsten.

Begge har været eller er i konflikt med Houthierne, begge afskyr regimet i Teheran og dets terrorproxyer i Gaza, Libanon og Irak, og begge har mere at vinde end at tabe ved at samarbejde.

Men den eskalerende konflikt med Houthierne viser samtidig, hvor alene Saudi-Arabien på mange måder står, når Kina og Israel er blandt dem, Riyadh håber kan komme dem til undsætning.