Der er udbrudt blodige kampe i Gaza mellem Hamas og andre væbnede grupper.
Kampene har særligt været mellem maskerede Hamas-krigere og medlemmer af den magtfulde islamiske Doghmush-klan.
Ifølge B.T.s mellemøstkorrespondent, Jotam Confino, er de intensiverede kampe i Gaza By et udtryk for det magtvakuum, der er opstået, efter Israel har trukket sig fra halvdelen af området.
»De her klaner vil gerne have Hamas væk fra magten, og det ved Hamas. Derfor gør de alt for at slå dem ned, før de får fodfæste,« siger han og tilføjer, at Hamas ser Doghmush-klanen som sin største rival til magten.
Lige nu er det derfor afgørende, hvem der ender med at få magten. Om kort tid ventes internationale styrker nemlig at rykke ind i Gaza for at stabilisere området, forklarer Confino.
»Det er meget attraktivt at få kontrollen netop nu, hvor byen skal genopbygges og modtage store donationer. Den, der får magten i dag, står langt stærkere for at kunne beholde den på sigt,« forklarer han.
Siden Hamas og Israel indgik våbenhvile fredag, er 38 personer døde i interne kampe i Gaza, rapporterer Reuters.
I løbet af weekenden er der dukket flere videoer op fra Gaza, som viser Hamas-krigere henrette klanmedlemmer.
Ifølge mellemøstkorrespondent Jotam Confino har det skabt stor frygt blandt civilbefolkningen, der nu frygter at blive stemplet som Israel-sympatisører og angivet til Hamas.
»Det er et klassisk mærkat, som Hamas smider efter folk, de ikke kan lide. I palæstinensiske øjne er det det værste, man kan blive kaldt. Og når folk bliver fanget, er der ingen rettergang – kun henrettelser,« siger han og tilføjer:
»Mange af dem, jeg taler med, tør ikke stå frem med navn, fordi de frygter for deres liv.«
Situationen har lige nu alle ingredienser til at udvikle sig til en reel borgerkrig, hvis ikke der snart kommer en ny palæstinensisk politistyrke eller den internationale koalition indtræder for at stabilisere Gaza, vurderer Confino.
Han slår dog fast, at der fortsat er stor opbakning til Hamas i Gaza, og han vil ikke udelukke, at Hamas vil kunne genvinde kontrollen i Gaza.
»Hamas er trods alt stadigvæk meget talstærkt til stede og ifølge BBC, så har de allerede kaldt 7.000 sikkerhedsstyrker på gaden,« siger han.