Boris Johnson evakueret efter russisk droneangreb på tog
Den tidligere premierminister blev sammen med de andre passagerer beordret til at forlade dele af toget.

Den tidligere premierminister blev sammen med de andre passagerer beordret til at forlade dele af toget.

Den tidligere premierminister Boris Johnson var ombord på et tog nær den polske grænse, da et andet tog på linjen blev ramt af et russisk droneangreb.
Boris Johnsons tog blev derfor evakueret.
Det skriver Der Spiegel.
Toget var på vej fra Kyiv til Warszawa søndag morgen, da passagerne blev vækket og beordret til at forlade dele af toget – herunder Boris Johnson.
I alt måtte hele 206 passagerer evakueres.
Han var på vej tilbage til Polen sammen med en række europæiske diplomater og højtstående embedsmænd, herunder sikkerhedsrådgiveren til den tyske kansler, Günter Sautter.
Den tidligere premierminister havde deltaget i Jalta-konferencen om den europæiske strategi.

Togets lokomotivfører i det tog, som blev ramt af den russiske drone, blev ramt, men ingen kom til skade.
Siden sommer har Rusland intensiveret deres angreb og har gentagne gange angrebet ukrainske grænseovergange.
I de seneste uger er også grænseovergange i Moldova og Rumænien blevet angrebet.