Badestrande i det sydvestlige Mallorca døjer i øjeblikket med små bid-angreb fra fisk i vandet. 

Hvor strandgæster gentagne gange bliver angrebet af de små fisk, der bider gæsterne i benene. 

Det skriver Bild.

Hændelserne finder sted ved Playa de Illetes og Cala Comtessa i Calvià, som begge er blandt de mest populære badesteder for turister. 

Det vides endnu ikke, hvilken fisk, det er, som angriber og bider badegæster, men ifølge eksperter kan det være den sølvfarvede fisk med kraftige tænder havbrasen, der ofte holder til i turistområder, hvor de jævnligt kommer i kontakt med mennesker. 

Derfor formodes det, at fisken ikke mister sin frygt for mennesker og enhver, som står i lavt vand kan hurtigt blive mål for fiskens bid. 

Årsagen til de mange bid mistænkes, at hænge sammen med de høje temperaturer i Middelhavet, som blandt andet kan medføre, at fisken har et øget behov for føde.

Og havbrasen som kan være den helt store synder, er nemlig af natur interesseret i død hud og små sårskorper.