En otteårig pige er blevet dræbt efter, at en Land Rover torsdag formiddag kørte ind i en skolebygning i Wimbledon i London.

Det skriver Sky News.

16 patienter blev behandlet for kvæstelser på stedet, mens 10 blev kørt på sygehuset. 

Flere af de indlagte skulle befinde sig i kritisk tilstand. 

Mange redningsfolk var i aktion i forbindelse med, at en Land Rover bragede ind i skolebørn i Wimbledon i London torsdag. 
Mange redningsfolk var i aktion i forbindelse med, at en Land Rover bragede ind i skolebørn i Wimbledon i London torsdag.  Foto: Tolga Akmen/EPA/Ritzau Scanpix
Vis mere

En kvinde i 40erne er blevet anholdt for uforsvarlig kørsel. 

Det er endnu uvist, hvorfor hun kørte direkte ind i skolebygningen, men politiet mener ikke, at der er tale om en terrorrelateret handling.

Clair Kelland, der er chef for politiet i det sydvestlige London siger:

»Dette er en tragisk nyhed, og vores tanker går til pigens familie og venner, og alle der har været berørte af tragedien i dag.«

Der blev rekvireret 20 ambulancer og en helikopter til skolen, hvor der går piger i alderen fra fire til elleve år. 

»Vi er fortsat på stedet og fortsætter vores efterforskning af de fulde omstændigheder omkring hændelsen,« siger Clair Kelland.

Angiveligt var pigerne på skolen i gang med at lege på græsset, da bilen kom kørende ind på området.

Øjenvidner og journalister på stedet meddeler, at den vej, skolen ligger ved, er ret smal. Normalt er det ikke et sted, hvor biler kører hurtigt igennem.

Ifølge skolens hjemmeside var torsdag den sidste dag inden sommerferien for de yngste elever mellem fire og otte år.

I en udtalelse siger Londons borgmester, Sadiq Khan:

»Mine tanker går til alle, som er blevet ramt af den frygtelige ulykke på skolen.«