De ukrainske antikorruptionsmyndigheder Nabu og Sapo har foretaget en ransagning af kontorer i Ukraines parlament lørdag.

Nogle af parlamentsmedlemmerne mistænkes for at være en del af en kriminel gruppering, der indgår en efterforskning af mulig korruption.

Det meddeler de to agenturer.

- Nabu og Sapo har efter en undercoveroperation afsløret en organiseret kriminel gruppe, som omfattede nuværende medlemmer af parlamentet, oplyser Det Nationale Antikorruptionsbureau (Nabu) med henvisning til den Særlige Antikorruptionsanklagemyndighed (Sapo).

Antikorruptionsagenturet oplyser ikke nærmere detaljer om efterforskningen, men siger, at de mistænkte havde taget imod bestikkelse som betaling for deres stemmer i parlamentet.

I første omgang blev medarbejderne fra Nabu og Sapo stoppet af parlamentets sikkerhedstjeneste, der ikke ville lade dem komme ind.

Men siden blev de lukket ind i den skarpt bevogtede bygning, skriver sikkerhedstjenesten på sociale medier.

Ukraine blev tidligere i år rystet af afsløringen af en omfattende korruptionsskandale.

Sagen har blandt andet ført til, at præsident Volodymyr Zelenskyjs mangeårige stabschef, Andrij Jermak, måtte træde tilbage - selv om han ikke er anklaget for lovbrud.

Sagen handler om bestikkelse til en værdi af 100 millioner dollar i Ukraines hårdt ramte energisektor. Ifølge anklagerne er det orkestreret af en tidligere personlig ven af præsidenten.

Korruptionsskandalerne har udløst vrede blandt de ukrainske vælgere på et tidspunkt, hvor Rusland angriber Ukraines sårbare elnet.

Lørdag aften er omkring én million husstande i området omkring hovedstaden Kyiv uden strøm på grund af et russisk angreb.

Det medfører strømafbrydelser og manglende varme i radiatorerne i vinterperioden.

Udfordringerne med korruption kommer på et kritisk tidspunkt for Zelenskyj, som har nydt udbredt popularitet og været stort set uimodsagt, siden Rusland invaderede landet i februar 2022.

/ritzau/AFP